Аденом на простатата – още един, наред с простатита, разпространен мъжки проблем. Това е доброкачествен тумор на простатата.

В урологията с тази патология лекарите се срещат много често. Смята се за обусловено от напредването на възрастта заболяване, но от него могат да страдат и мъжете в млада възраст.

Това се случва много рядко, и подобни случаи най-вероятно имат наследствен характер.

Консервативно лечение – видове лекарства

Консервативната терапия е ефективна в първите стадии на заболяването. С помощта на лекарствени препарати може да се спре прогресирането, да се намалят неприятните симптоми.

Но при големи размери на аденома и изразен синдром на обструкция на уретера се предпочита оперативна интервенция. Голямото количество операции на простата у нас са обусловени от прекаленото късното търсене на медицинска помощ, когато лекарствената терапия вече не може да се справи.

Например, в Япония от такова заболяване рядко оперират, тъй като лекарите го откриват в ранен стадий, когато може да се мине и без скалпел.

Лекарства, използвани за терапия на аденом на простатата

1. Алфа-аденоблокери

Широко се използват в урологията при лечение на възпаление на простатната жлеза, а също и в постоперативния период след премахване на аденом на простатата.

Препаратите от тази група оказват отпускащ ефект на мускулните клетки на жлезата и уретера, като по този начин облекчават преминаването на урината и предотвратявайки запушването на уретера.

2. Блокери на алфа-редуктазата

Преустановяват растежа на аденома за сметка на блокирането на дихидротестостерона, който отговаря за увеличаване на размерите на жлезата.

3. Според показанията могат да се назначат андрогени;

4. Растителни препарати не могат да се използват като основно лечение, те вървят само като спомагателна терапия, тъй като не са способни да преустановят растежа на тумора;

В Израел се провежда неоперативно премахване на аденома на простатата. В терапията се използват микровълни, а самата процедура се нарича термотерапия.

Към увеличената жлеза се прилага електрод и се осъществява въздействие на нужните участъци с микровълни. Под действието на топлинната енергия клетките, участващи в туморния растеж, преустановяват своята активност.

Операцията е уникална с това, че веднага след нея мъжът си отива у дома и продължава да води обичайния си начин на живот.

Операции по премахване на аденом на простатата

Откритата резекция на аденома на простата, когато се прави разрез в долната част на корема, а достъпът до простата се осъществява чрез пикочния мехур, се извършва все по-рядко от хирурзите, като се имат предвид многобройните усложнения в постоперативния период .

Към настоящия момент за предпочитане са минимално инвазивните оперативни интервенции. Такива операции дават по-малко усложнения, пациентът по-бързо се възстановява след операцията.

6. Лапарскопско премахване на аденома на простатата

Премахва се с помощта на специално устройство – лапароскоп, който представлява метални тръби, които се въвеждат в коремната област през малки отвърстия.

Преди операцията в коремната кухина се пуска газ за по-добра видимост на операционното поле.

Операцията по премахване на аденома продължава около 2 часа. В пикочния мехур за 2-4 дни се поставя катетър. Подготовката на пациента е каквато и при обикновена операция.

7. Трансуретрална резекция

Дълго време именно този метод се е смятал за златен стандарт в хирургията на аденома на простата. Операцията е ендоскопска, тоест не изисква разрези.

Чрез уретера се въвежда прибор с камера – резектоскоп, лекарят оглежда пикочния мехур и аденомът. Със специален накрайник, към който се подава електричество, се извършва поетапно отстраняване на тумора.

Но премахването на аденома с помощта на лазер се смята за златен стандарт в урологията.