Търсенето на ефективни средства за борба с бактериалните инфекции продължава вече не първо столетие. И откриването на първия антибиотик пеницилин още през 1920 г се превръща в пробив в това направление.

Активното използване на това лекарство по време на Втората световна война му носи световна известност. Защо все по-често в медицинската общност възникват въпроси за разработването на алтернативни видове препарати?

Проблеми на антибактериалното лечение – ефективност на лекарствата

Антибиотиците са придобили голяма популярност и много активно са се използвали в медицинската практика. Но по-скоро са открити някои съществени проблеми, свързани с тези препарати.

• Противопоказания

Много от тези лекарства не трябва да се изписват на деца, на хора с хронични заболявания на бъбреците и черния дроб. А именно тези категории се намират в рисковата група що се отнася до усложненията.

Днес се отпускат антибактериални медикаменти, които е разрешено да се използват за редица инфекциозни заболявания.

• Действие върху микрофлората

Приемът на антибиотици често завършва с дисбактериоза. Това е свързано с факта, че много препарати от първи ред – пеницилини, цефалоспорини, макролиди, притежават широк спектър на действие.

А това означава, че унищожават не само патогенните, но и полезните бактерии.

• Резистентност

Най-важният проблем в контекста на бъдещата антибактериална терапия. Безконтролният прием на антибиотици, използването им без лекарско предписание и за профилактика доведе до това, че много бактерии са станали устойчиви към препаратите.

Например, днес се откриват немалко щамове на златистия стафилокок, които са способни да разрушат пеницилините, които още в началото са се използвали именно срещу стафилококовите инфекции.

Все по-често се регистрират случаи на неефективност на рифампицина – антибиотик срещу туберкулоза. Учените постоянно синтезират нови медикаменти, но резистентността към бактериите все пак остава съществен проблем.

Аналози на антибиотиците – бактериофаги

На мястото на антибиотиците могат да дойдат алтернативни лекарства – бактериофаги. Следва да се каже, че в това направление се е развивала медицината в началото на 20-ти век, но с откриването на антибиотиците – за фагите забравят за дълго време.

Това са живи и активни вируси, които засягат бактериите. Както е известно, всеки вирус може да се размножава само в живата клетка, и фагите се използват за различни видове микроби.

Днес, такова лечение има очевидни предимства, които го превръщат в перспективно направление:

• Малка вероятност от развитие на нечувствителност към бактериите.

Бактериофагите – не са изобретено средство, тези микроорганизми се смятат за най-древната група вируси. Те са широко разпространени във външна среда, където унищожават различни бактерии.

И съвременните изследвания показват тяхната ефективност, например спрямо 90% от отделените щамове на стафилокока.

• Не влияят на другите бактерии

Ако антибиотиците унищожават флората безразборно, бактериофагите, както и другите вируси са тясно специализирани. Способни са да поразяват само определен тип микроби, а полезната микрофлора се намира същевременно в безопасност.

• Липса на противопоказания

Както вече се каза, бактериофагите са активни само по отношение на конкретна бактерия, не взаимодействат с други вещества, не влияят на процесите, протичащи в организма.

Затова могат да се назначават на всички, включително и на децата, на бременните, и на хората със заболявания на бъбреците.

• Малка вероятност от алергични реакции

Антибиотиците са едни от най-разпространените препарати, които могат да предизвикат лекарствена алергия. И са нередки случаи на много тежки форми,включително и на смъртоносна анафилаксия.

Към вирусите подобна реакция на имунната система не се наблюдава.