Цезаровото сечение обезпечава милиони жени по света с безопасно раждане, но един от най-големите негови недостатъци е образуването на белег на матката.

Да разкажем, с какво е опасно това, как да ускорим заздравяването на белега след операцията и да избегнем усложненията в бъдеще.

С какво е опасен белегът на матката?

Секциото е бърза операция, чиято продължителност обикновено е не повече от 40 минути. Лекарят разрязва коремната кухина и стената на матката, извлича бебето, премахва плацентата и прави шевове.

По-нататъшното развитие на събитията зависи от правилното заздравяване на раната, и след това на белега – на мястото, където целостта на матката е била нарушена, се образува съединителна тъкан, и ако мускулните влакна напълно се възстановят, белегът става здрав – с достатъчна дебелина и еластичност.

Състоятелният белег на матката добре издържа на натиск, може да се съкращава по време на контракции, и позволява на жената да роди по естествен път в случай на повторна бременност.

Ако голяма част от белега се състои от съединителна тъкан, а мускулните влакна останат недоразвити, възниква несъстоятелен белег, предразположен към разкъсвания.

На първо място е опасен за жени, които в бъдеще желаят да родят още деца. Повишава риска от безплодие, извънматочна бременност, плацентарна недостатъчност, нарушения на прикрепване към плацентата към стената на матката, спонтанен аборт и разкъсване на матката.

Жените, които не планират повече бременности, също могат да се сблъскат с неприятни усложнения на несъстоятелния белег на матката – свързва се с болезнен месечен цикъл, цапащи маточни секрети и кръвотечения между менструациите, и хронична болка в областта на таза.

Как да проверим състоянието на белега на матката след церазово сечение?

Акушер-гинеколозите не съветват жените да забременяват в рамките на 2 години след цезаровото сечение – именно толкова продължава формирането на еластичен самостоятелен белег на матката.

Твърде дългото отлагане на бременността също не е препоръчително, тъй като старите белези имат тенденция към загуба на еластичността, заради атрофия на мускулната тъкан.

Планирането на повторна бременност и узнаването на състоянието на белега след церазово сечение е възможно с помощта на няколко диагностични метода:

1. Ултразвук – показва дебелината на стената на матката в областта на белега, неговите контури и количеството съединителна тъкан;
2. Рентгеновата хистерография позволява изследването на вътрешната страна на белега на матката;
3. С помощта на хистероскопия може да се определи формата на белега и кръвоносната мрежа в тъканта на матката;

Какво влияе на процеса на заздравяване на белега на матката?

Предсказването на скоростта и качеството на заздравяването на белега на матката е трудно, но акушер-гинеколозите винаги отчитат няколко значими фактори:

• Тип операция – планово или секцио по спешност;
• Характер на разреза на матката;
• Кръвозагуби по време на операцията;
• Продължителност на интервенцията;
• Продължителност на анхидратния промеждутък;
• Развитие на постоперативен ендометрит;
• Аборти след церазово сечение;
• Ранно настъпване на нова бременност;

Планово цезарово сечение обикновено има минимум усложнения. Хирургът прави напречен разрез, който заздравява добре и рядко се разкъсва в случай на нова бременност.

Вертикален разрез се прави рядко, основно в извънредни ситуации, когато детето трябва да се извади, колкото се може по-скоро. С течение на времето такива белези най-често стават несъстоятелни и има висок риск от разривът им.

За да се образува бързо и качество белег на стената на матката е необходимо жената да приема някои препарати в периода след операцията.