Имплантираният в ръката чип, отварящ вратата и показващ телесната температура.

Изглежда се, че това фантастика. Но електронните импланти вече са станали реалност, а новото движение на биохакерите прави амбициозни планове. Какви импланти вече съществуват, в какви сфери се използват и безопасно ли е тяхното имплантиране?

За какво имплантират микрочипове?

Тим Шанк е убеден, че никога няма да си забрави ключа за входната врата. Защо? Защото се намира вътре в неговото тяло.
Той си е имплантирал в ръката чип, отключващ електронната ключалка на входната врата.

Такъв ключ има и неговата жена.
Излизайки от дома, мислено проверявате няколко неща, например портфейлите или ключа. Когато отпада необходимостта от проверка на нещо от този списък, вие чувствате как се освобождава мисловно пространство.

Шанк е един от много биохакери, имплантиращи си в тялото различни електронни устройства – от микрочипове до магнити.

Някои биохакери си имплантират чипове като експериментален арт проект, други имат проблеми със здравето, затова и използват имплантите, за да си подобрят качеството на живота.

Още една причина за имплантиране на чиповете – разширяване на възможностите на човешкото възприятие. Например, Шанк експериментирал с портативен дистанционен сензор, който пускал вибрация на магнит, имплантиран в ръката му. Механизът на работа е сходен с работата на хидролокатор.

С помощта на този чип може да се разбере колко далеч от него се намират препятствията. Освен това, Тим разглежда възможността да инсталира чип, който да проследява температурата на тялото.

Но далеч не всички биохакери са толкова амбициозни. За някои имплантирането на имплантирането на микросхема – това е удобен способ за съхранение на данни или за отваряне на вратата.

Опасно ли е това за здравето?

До тогава беше неизвестно какъв риск за здравето представляват имплантите в дългосрочна перспектива.

Но много биохакери смятат, че ако всичко се прави правилно, имплантираният чип застрашава здравето не повече от пиърсинг или татуировка.

Често операциите по заздравяването на микрочиповете преминават в салони за пиърсинг, защото там майсторите имат всички необходими навици и оборудване за безопасна и почти безболезнена модификация на тялото.

Когато казваме, че имплантираме в тялото си, всъщност това дори е по-безопасно, отколкото от пиърсинга, твърди Амал Граафстра, основател на компания, доставящи продукти за биохакинг.

Своят първи чип Амал Граафстра имплантирал в ръката си през 2005 г. Това е било устройство за отваряне на вратата без ключ. С години се появили повече производители на микрочипове, както и биохакери, желаещи поставяне на импланти.

Бъдещето на електронните импланти

Сега позволяват да се потвърждава личността на техния носител и да отварят вратите. Както смята Граафстра, следващото поколение чипове ще има достатъчно криптографска мощност, за да се работи безопасно с банкови терминали.

Плащането на стоките и услугите с чип, който е вътре в тялото може да изглежда странно за потребителите и рисковано за банките, но в един момент ще започне повсеместното му разпространение.

Изследване, проведено през 2015 г., показва, че поне 25% от австралийците са заинтересувани от възможността да си плащат стоките, които са закупили с чип, имплантиран в тялото. Следователно, хората вече мислят за това, и всичко трябва да се доведе до край.

Биохакинг за красота

Друга технология на имплантиране е повече съсредоточена върху естетиката. Компания за биохакинг предлага имплантиране светодиоди във формата на звезда – аксесоар с названието „Полярна звезда“