Хроничните заболявания на стомашно-чревния тракт са една от най-разпространените диагнози. И изискват постоянен контрол и строга диета. Но това съвсем не означава, че заради гастрита и колита трябва да се отказвате от пълноценната отпуска.

Как да се предпазите от възможни проблеми, да изберете правилно меню и същевременно да се храните пълноценно?

Важността на диетата при болен стомах

Хроничните заболявания на храносмилателната система са най-често с възпалителен характер. Към тях се отнасят:

• Гастрит – възпаление на лигавицата на стомаха;
• Дуоденит – възпаление на дванадесетопръстника;
• Ентерит – възпаление на тънкото черво;
• Колит – възпаление на дебелото черво;
• Язвена болест на стомаха или на дванадесетопръстника – локални трофични нарушения на лигавичния слой;
• Синдром на раздразненото дебело черво – хронична диария;

Всички тези заболявания са сходни по протичане и метод на лечение, като ключовият момент по време на ремисия е поддържането на диета. Именно от подбраните храни и възможностите на храносмилателната система да ги усвои, ще зависят рисковете от усложнения.

Затова отмяната им, дори и по време на лечебно хранене за болните с подобни диагнози е невъзможно.

Режим на лечебно хранене

Първото, на което е необходимо да се обърне внимание, е хранителният режим. При възпаления и язви на стомашно-чревния тракт е много важно систематичното постъпване на храна.

Например, при гастрит гладуването може да доведе до обостряне, доколкото в стомаха започва да се образува прекомерно количество стомашен сок, който дразни лигавицата.

Поддържането на режим при пътуване е понякога трудно, затова е необходимо да се знаят няколко прости правила.

• Храненето трябва да бъде на всеки 3-4 часа на малки порции. Това означава, че ако сте тръгнали на плаж, екскурзия, разходка из града и прочие, е необходимо да се предвиди леко хранене. То може да включва:

1. Плодове, но да не са кисели, а неутрални на вкус – сладки ябълки, праскови и прочие;
2. Плодови и зеленчукови пюрета от детското хранене;
3. Бисквити, сухари – без подправки и сол;

• Много е важно да не се забравя за достатъчния прием на течности. Желателно е при дълги пътувания да се взема бутилка с чиста вода, но негазирана.

Могат да се използват и различни минерални води – алкални – подходящи са за хора с хроничен гастрит с повишена киселинност, хлоридно-натриеви – при понижена киселинност.

При ентерити и колити са препоръчителни солени хидрокарбонатни води. Преди употреба е необходимо да се отвори бутилката и да се намали съдържанието на газове в нея, например като се разбърка водата със сламка.

• Обикновената вода може да се справи с пристъп на киселини, затова и трябва да бъде винаги под ръка. Но ако е установена понижена киселинност, не трябва да се съвместява междинно хранене и пиене на течности – това още повече ще разреди стомашния сок и ще попречи на храната да се смели.

• Лечебното хранене при заболявания на стомашно-чревния тракт предполага употребата на топла храна, особено това е важно за стомаха и хранопровода.

Затова при пътуване е по-добре да се откажете от хладилни чанти за напитки, използвайте ги само за бързоразвалящи се продукти. Не употребявайте напитки директно от хладилната камера.

Хранене по време на път

По време на пътуване е най-добре да се вземат различни продукти с дълъг срок на годност:

• Зеленчуци – моркови, краставици, броколи и прочие;
• Плодове – за гастрит с понижена киселинност – кисели, а при повишена – сладки;
От напитките по-добре да се предпочетат – обикновената вода и отварата от шипки.