Проследяването на пулса в процеса на тренировка е нещо обичайно за много спортисти. Най-често показателите за честота на сърдечните съкращения се замерват при тренировки за висока интензивност, насочени към активно изгаряне на мазнини. Но често този момент предизвиква множество въпроси и внася съмнения в тренировъчния процес. Важно е да умее определяме правилно честотата на сърдечните съкращения, а също и да знаем при какви условия протичат неговите изменения.
Значение на пулса във фитнеса
Честота на сърдечни съкращения или пулс – това е показател, който определя количеството сърдечни съкращения, необходими за протичането на кръвта през кръвоносните съдове. Всеки тласък служи за поддържане на скоростта, с която кръвта циркулира по вени, артерии и капиляри. Колкото по-бързо протичат съкращенията, толкова по-висока е скоростта на кръвоносния поток. По пулса също може да се определи необходимостта от почивка между упражненията, размерите на физическото натоварване спрямо възможностите на тялото. При хората, които активно спортуват, пулсът в състояние на покой се забавя с по 1 удар в минута на седмица.
При професионалните спортисти пулсът може да падне до под 50 удара в минута. Но в случай на прекъсване в тренировките повече от 3 седмици показателят отново тръгва нагоре. Средни критерии са 70-80 удара в минута за жени, и 60-70 удара за мъже. Тази разлика е свързана с факта, че размерите на женското сърце са по-малки, затова сърдечният мускул трябва да направи повече удари, за да изтласка същото количество кръв.
Варианти за пулс в зависимост от сложността на тренировката
Тренировките може да са с различен характер, затова и често възниква въпроса как се променя пулса в зависимост от вида натоварване. Условно се разграничават следните видове програми:
• Възстановителни фитнес-тренировки
Това са разходки на чист въздух, пързаляне с шейна, упражнения за разтягане. Оптимално са подходящи за хората, които трябва да увеличават двигателната си активност постепенно. Такива са спортисти, възстановяващи се след травми, или хора, които отдавна не са спортували, бременни и кърмещи. ЧСС остава в границите на 50-60% от пределния.
• Леки тренировки
Бързо ходене, плуване в спокойно темпо, колоездене, каране на кънки или на ски, а също и конна езда. Помагат за подготовка на организма за аеробно натоварване, а при голяма продължителност топят и мазнини. Подходящи са за спортисти в пореден етап на възстановяване, а също и за хора, които започват да се борят с наднормените килограми. ЧСС е 60-70% от пределния.
• Аеробно физическо натоварване
Такива са бягане на дълги дистанции, плуване в активно темпо, занятия на кардио-тренажори, танци, различни видове аеробика, а също и силови тренировки с малки тежести. Оптимално са подходящи за намаляване на килограми и за повишаване на издръжливостта. За правилно протичане на процеса на изгаряне на мазнини е необходимо поддържане на пулс в специална зона, която се изчислява индивидуално. Приблизително 70-80% от пределната.
• Анаеробни тренировки
Представляват упражнения, които се изпълняват с големи тежести. Най-високи показатели се отбелязват по време на интервални кардио тренировки, насочени към активно изгаряне на мазнини, и при силова тренировка.
Какво трябва да знаят начинаещите в здравословния начин на живот срещу физически натоварвания?
Промяната на физическото натоварване и индивидуалните възможности на човешкия организъм водят до това, че тялото може да реагира по различен начин в еднакви ситуации. Затова и за по-продуктивни тренировки се препоръчва да изучим основните въпроси, които могат да възникнат при промяна на пулса по време на фитнес.