Възможно ли е възстановяването на менструацията след края на лечение от рак на гърдата?

Каква е вероятността за раждане на здраво дете след излекуване?

След подлагане на химиотерапия прекратяването на менструалната функция е свързано с увреждане на фоликулите в яйчниците.

Фоликулите са място в яйчниците, където живеят и очакват своя звезден час женските яйцеклетки.

По време на израстване на фоликула протичат 2 паралелни процеса – съзряване на яйцеклетка и образуване на женски хормони.

В процеса на растеж фоликулите се превръщат в мини фабрики за хормона естрадиол.

При нарушаване на яйчниковата функция от химиотерапия, се разстройва както синтеза на естрадиол, така и способността за зачеване.

Всички тези процеси се съпровождат с изменения, подобни на менопауза, но не абсолютно идентични.

Общи с менопауза са следните неблагоприятни проявления: приливи, нощно изпотяване, промени в настроенията, намалява плътността на костната тъкан, пристъпи на сърцебиене и други симптоми.

Подобни симптоми за всяка жена са лоши новини.

Но има и добри.

1. При много жени след завършване на курса химиотерапия яйчниковата функция се възстановява в промеждутъка от 6 месеца до 2 години.

Преди 40-годишна възраст това се случва при 60% от жените, след 40 – при 20%.

Шансовете за спонтанно възстановяване на функцията на яйчниците е толкова по-голяма, колкото по-млада е жената в момента на старта на химиотерапията.

Това е именно спонтанно възстановяване.

За съжаление, засега не съществуват специални възможности за увеличаване на вероятността от настъпване на този процес с каквато и да е медицинска намеса.

2. Болшинството неблагоприятни последствия на естрогеновия дефицит се поддават на корекция или най-малкото, могат да бъдат значително ограничени

Но лекарската консултация е задължителна.

3. Ако това спонтанно възстановяване се е случило, пациентката е излекувана от рак на млечната жлеза и образуванието не е било хормонозависимо, е възможна успешна бременност

Времевият интервал, след изминаването на който настъпването на бременност е безопасно, се определя единствено от онколог, не от гинеколог.

Това е сложен въпрос. Дълго време бременността след злокачествено заболяване на гърдата беше абсолютно противопоказна.

Когато станаха известни различните форми на рак, хормонозависим и нехормонозависим, подходът се промени.

Вече има достатъчно данни за жени, които са забременели и родили след излекуване от рак на гърдата.

Това са доста обнадеждаващи данни. Но засега са малко.

Днес въпросът за безопасност и допустимост на бременността се разрешава само след индивидуална консултация с клиничен онколог.

Вземат се предвид данните за хормоналните рецептори на туморите, стадият на болестта към началото на лечението, продължителността на периода без рецидив.

Възможност за безопасна за майката и детето бременност съществува.

Но всяка жена, която е прекарала рак на гърдата и мечтае за дете, трябва да знае нещо много важно.

Жизнено важното решение за възможна бременност може да вземе само от опитен онколог.

Не съществуват официални международни протоколи относно времето за планиране на бременност след лечение на рак на гърдата.

Повечето експерти в тази област обаче препоръчват не по-рано от 2 години след поставяне на диагнозата, не по-рано от 6 месеца след химиотерапия, и не по-рано от 3 месеца след хормонална и целева терапия.

Към настоящия момент в Европа се провеждат изследвания, резултатите от които ще бъдат готови през следващата година.

Ще трябва да се отговори на въпроса безопасно ли е временното преустановяване на хормонална терапия за раждане на здраво дете.