Учените отдавна предупреждават, че честото използване на лекарствени препарати за унищожаване на бактериални инфекции, може сериозно да навреди на здравето в бъдеще.

Проведено ново изследване показва, че лекарствата, които променят микробиома на дебелото черво, могат да станат пусков механизъм за образуване на полипи.

Съществува връзка между приема на антибиотици и колоректалния рак

Неотдавна проведено мащабно изследване показва, че приемът на антибиотици за дълъг период от време в ранна и средна възраст увеличава риска от предракови тумори в дебелото черво.

В дебелото черво на 60-годишни жени, които от 20 до 50 години, са пили антибиотици 2 и повече седмици, много по-често се откривали доброкачествени новообразувания.

Сравнението било направено с жени, които не са приемали такива лекарства за много дълъг период от време.

Учените провели изследването твърдят, че ако тези образувания – полипи или аденоми, не се премахнат навреме, е възможно да предизвикат рак на дебелото черво.

От получените резултати може да се предположи, че предизвиканите от антибиотиците изменения повишават индивидуалната предразположеност на човека към колоректален рак.

Но авторите на изследването отбелязват, че въпреки леко повишеният риск, нивата не се повишават толкова, че хората да се притесняват да пият антибиотици, когато им бъдат предписани от лекар.

В такива случаи предимствата от приема на тези препарати надвишава предполагаемите рискове.

Получените данни от изследването не могат да докажат еднозначно, че дългосрочната употреба на антибиотици е била причината за образувалите се полипи.

Но все пак показва, че, че тези 2 фактора са свързани.

И макар в това изследване да са взели участие само жени, съществува вероятност тази взаимовръзка да важи и за мъжете.

Изследователите отбелязват, че са необходими още изследвания, за да се установи със сигурност, че измененията в чревните бактерии увеличават риска от рак на дебелото черво.

Антибиотиците нарушават разнообразието и количеството бактерии в червата или т.нар. микробиом, а също и намаляват устойчивостта на организма към токсични бактерии.

Всичко това може да изиграе определена роля в развитието на предракови тумори.

Освен това бактериите, за унищожението на които се изискват антибиотици, е възможно да предизвикат възпаление.

А то също се смята за фактор, който увеличава риска от рак на дебелото черво.

Дори краткотрайният прием на антибиотици може да увеличи вероятността от развитие на полипи

За своето изследване доктор Чан и неговите колеги събрали данни за здравословното състояние на повече от 16 600 жени на възраст 60 и повече години.

Жените информирали доктор Чан и неговите колеги колко антибиотици са пили във възрастта от 20 до 59 години.

В медицинските досиета на тези жени било вписано провеждането на най-малко една колонскопия за периода между 2004 и 2009 година.

Отбелязва се също, че за целия период на изследването били установени предракови полипи в дебелото черво на почти 1200 жени.

Асоциация между повишен риск от развитие на полипи и прием на антибиотици за 4-те години преди началото на изследването не била установена.

Но въпреки това връзка между дългосрочен прием на антибиотици в миналото и възникване на предракови тумори все пак съществувала.

Например, 2 месеца прием на антибиотици от жени на възраст от 20 до 30 години повишавали шансовете за развитие на полипи с 36%.

Рискът от злокачествени процеси при жени, които не приемали антибактериални препарати за дълъг период от време не се нараствал, според данните от последното изследване.