Приемът на витамин Д под формата на хранителни добавки, освен лекарствата за астма изглежда може да спомогне за намаляване на риска от тежки астматични пристъпи.
Независим анализ на 9 клинични проучвания също така показва и намаляването на риска от астматичните пристъпи, които имат нужда от лечение с кортикостероиди.
Но изследователите все пак казват, че не е ясно дали приемът на слънчевия витамин като хранителна добавка, помага само на хора, при които е в недостиг.
Необходими са допълнителни изследвания, преди да се дават препоръки официално. Желателно е болният от астма да се консултира с личния си лекар или фармацевт, преди да започне да приема витамин Д под формата на хранителна добавка.
Един от съавторите на анализа, професор Адриан Мартинеау, казва, че витамин Д значително намалява риска от тежки астматични пристъпи, но без да предизвиква странични ефекти.
Откриват, че добавките витамин Д намаляват риска от тежки астматични пристъпи, изискващи хоспитализация или посещение на спешен кабинет от 6 на 3%.
Също така количеството на астматичните пристъпи, нуждаещи се от лечение с кортикостероиди, намаляло от 0.44 до 0.28 пристъпа на година.
Но пък било установено, че витамин Д не довел до подобряване на белодробната функция или на астматичните симптоми.
Изследователите разгледали 9-те последни клинични проучвания – 7, обхващащи 435 деца и 2 проучвания, обхващащи 658 възрастни, чиято продължителност е до 1 година.
Професор Мартинеау определя резултатите от прегледа като вълнуващ резултат, но признава, че е необходимо повишено внимание, защото са нужни допълнителни проучвания.
Изпитванията са извършени основно с възрастни с леко до умерена астма, така че в по-нататъшните проучвания ще стане ясно дали и за децата с астма витамин Д ще бъде от полза.
Към настоящия момент се провеждат и допълнителни проучвания, така че окончателните резултати ще бъдат ясни до няколко месеца.
През юли министерството на здравеопазването на Великобритания препоръча прием на витамин Д през есента и зимата.
Клиничен преглед показва, че всички британци на възраст над 1 година, трябва да приемат по 10 микрограма витамин Д дневно, за да предпазят здравето на костите и мускулите.
И експертите на здравното министерство заявиха, че през зимните месеци всички британци трябва да консумират по 10 микрограма на добавки, ако е малко вероятно да си ги набавят от храната.
За България това по-скоро не се отнася, тъй като у нас интензивното слънчево греене е от началото на април до края на октомври, и тъй като витамин Д е сред мастно разтворимите, то може да се акумулира и през зимата да се използва от тялото. През летните месеци, когато слънчевото греене е особено интензивно по нашите географски ширини, едно ходене до магазина е достатъчно човек да си набави дневната необходима доза от слънчевия витамин. Затова и у нас здравните власти не са препоръчали да приемаме витамин Д като хранителни добавки.
В клиничните изпитвания, анализирани в рамките на настоящия преглед приеманите количества от слънчевия витамин са били повече от препоръчваните – 25-50 микрограма. Но пък авторите изразяват опасения, че е възможно, поради множеството видове астма, на едни болни добавките да помогнат, но пък на други не. И най-вече за децата, тъй като в анализираните проучвания участващите деца са само 11. Засега обаче не е препоръчително да се правят, каквито и да било промени в режим на прием на лекарства срещу астма.