При затруднено носово дишане поради оток на лигавиците, силно запушване или хрема човек не се чувства комфортно.

И много хора, без да се замислят, използват капки срещу запушен нос, от които настъпва само временно облекчение и след това влошаване.

С началото на отоплителния сезон може да се появи и друг проблем – сухота на лигавиците със сърбеж и парене, образуване на корички и дори кръвотечение от носа.

Как да решаваме подобни проблеми, с какво правилно да лекуваме хремата и да овлажняваме лигавиците?

Есенни проблеми с носа: носово дишане и неговата важност

Обикновено човек, вдишвайки въздух през носа, не се замисля за ролята на този орган при нормалното дишане.

Функциите на носа за дихателната система трудно могат да бъдат надценени.

Преди да проникне в бронхите въздухът преминава през носните проходи, където се сгрява, напълно се пречиства от всички опасни примеси и частици, включително вирусни и антибактериални.

А също се овлажнява.

Специфична роля в това играе нормалното функциониране на лигавиците, които, освен своите основни функции, притежават и местна имунна защита.

Активно се борят с инфекциите при развитие на хреми при остри вирусни инфекции.

Ако функционирането на лигавиците при дишане е нарушено – те отичат, възпаляват се или прекомерно се изсушават.

Повишава се риска от простуда и нейните усложнения, нарушава се доставката на кислород към тъканите и органите, формира се хипоксия.

Затова е много важно свободното носово дишане и контрол на състоянието на носните кухини, редовното прочистване от слуз и корички, а при необходимост – овлажняване и отстраняване на отоците.

Най-често срещаният проблем – хрема

Най-разпространеният проблем на есента – това е баналната хрема, която има инфекциозна природа или  което се среща доста често, без значение сезона – алергия, вазомоторен ринит.

Инфекциозната хрема се предизвиква от проникването в лигавиците на вирусни или бактериални частици, увреждащи клетките на епитела и формиращи възпалителни реакции.

Оток на носа – как се развива?

Носната кухина отвътре е покрита с епител, който образува произвежда защитни фактори и слуз.

При нормални условия слузта унищожава повечето патогенни бактерии, попадащи в носната кухина от въздушната смес чрез синтез на защитни белтъци – лизоцим, лактоферин, интерферони, от епителните клетки.

При патологии, които водят до раздразнение на лигавиците на носа, са възможни отоци, нарушаващи нормалното носово дишане.

Сухота на носа, сърбеж и парене – откъде се появяват?

В някои случаи, например, при твърде сух въздух от централно отопление или при обезводняване, алергии, хронично възпаление, може да се формира прекомерна сухота на носа.

Усеща се като дискомфорт в областта на лигавиците, парене и сърбеж, които могат да предизвикат пристъпи на кихане.

Подобно състояние е опасно с това, че на фона на патологичната сухота се нарушават защитните свойства на лигавицата.

Най-силно изразени са сърбеж и парене в носа при алергия, или при първи стадий на инфекциозна хрема, когато вследствие на въздействащите агенти рязко се нарушава функцията на клетките, които образуват слуз.

Помагат ли капките срещу запушен нос?

Често при нарушено носово дишане веднага посягаме към капките и то без лекарско предписание, и много често, без да спазваме дозите и времето.

Подобно лечение води само до временно облекчение, което впоследствие се заменя с влошаване на ситуацията, особено при опит за спиране на капките.

Важно е да се знаят правилата за използване на капки при запушен нос.