Случай на кърлежова треска, която убива до 30% от инфектираните, е регистриран в Западна Европа за първи път.

Досега в настоящата епидемия, регистрираните заразени са само 2, единият от които фатално – в Испания, но Европейският център за контрол и превенция на заболяванията – ЕЦКПЗ сега предупреждава пътници и туристи, както и работещите в здравеопазването и селското стопанство, да избягват контакт с кърлежи и потенциално заразени животни в цяла Западна Европа.

Най-рисковите групи що се отнася до възможната експозиция са животновъдите и ловците, които често влизат в контакт с животни, казват от центъра.

Ако смачкат кърлеж, опасният вирус може да проникне в кожата и оттам в кръвния поток.
Заболяването е известно като Кримска-Конго хеморагична треска – ККХТ и най-често се разпространява от вида кърлежи Хуалома, които живеят при добитъка в цяла Азия, Европа и Африка.

За щастие на животните, при тях рядко се появяват симптоми след инфектиране ККХТ вируса, но при хората е възможно вдигане на много висока температура, кървене от носа, повръщане и черни изпражнения. В рамките на около на 2 седмици, около 30% от разболелите се умират.

Към момента няма разработена ваксина срещу тази хеморагична треска, и макар да се разпространява обикновено чрез ухапване от кърлеж, възможно е и заразяване чрез телесни течности.

Вирусът, предизвикващ треската, често се хваща от работниците в кланици, които влизат в контакт с кръвта на животните, поради естеството на своята работа. От началото на тази година само в Пакистан са загинали 20 души от тази треска.

Заболяването е ендемично за нашия регион, тоест тук има природни огнища на вируса, но за първи път се регистрира в Западна Европа, като предходните случаи винаги са били привнасяни от другаде.

Добрата новина е, че вирусът е бил открит при животни в близост до испанската граница на Португалия през 2010, но не се е разпространил при хората, което предполага, че рискът не е твърде висок.

Този вирусът е от 2010-та година в тези области, но има само един докладван случай през последните 5 години, което означава, че е рядко явление.

Кърлежи от рода Хуаломма били открити в южната част на Франция и Испания, но хората рядко биват хапани и основните домакини в тези държави са костенурки, гущери, крави, магарета, зайци, лисици.

Но ниският риск не означава нулев такъв, и от ЕЦКПЗ съветват хората, пътуващи в Западна Европа, да носят дълги панталони и ризи, и репеленти, за да се предпазят от ухапване на кърлежи.

Вероятността от заразяване с вирусната инфекция ККХТ в Испания е ниска, въпреки това са възможни спорадични случаи.
От специфичния вид кърлежи, който разпространява хеморагичната треска, не са открити в САЩ и Великобритания, така че е малко вероятно заболяването да се разпространи из тези държави.

А колкото до нашата страна, България се води ендемична за това заболяване, но и тук вероятността от заразяване е ниска, макар че този вид кърлеж не се среща по нашите земи, а по на юг, като в Гърция и южните части на Турция.

От друга страна пък сезонът на кърлежите вече отминава, и настоящото захлаждане на времето съвсем ще намали тяхната активност и съответно опасността от ухапване и инфектиране стават равни на нула.