Тромбоемболия е опасно състояние, при което кръвоносният съд се запушва от кръвни съсиреци – тромби.

Ако емболът не е голям по размерите си, то особена заплаха за здравето и за живота не носи.

Друг е въпросът, ако напълно се запуши лумена на вените или артериите, тъй като това може да доведе до инфаркт, инсулт и дори на смърт на човека.

Гъстата кръв съществено повишава риска от развитие на тромбоемболия.

Какви факти за това заболяване е необходимо да знае всеки?

Риск от развитие на тромбоза се повишава от тромбофилия

Под това заболяване се разбира патологията, за която е характерно нарушаването на система на съсирване на кръвта.

Съществуват множество предразполагащи фактори за това състояние, като се започне от наследственост и се стигне до най-различни заболявания – захарен диабет, онкология и др.

При 15% от болните от рак се наблюдава тромбоза, а това е свързано с факта, че туморните клетки отделят специфични вещества – прокоагуланти, стимулиращи както общото сгъстяване на кръвта, така и формирането по своя размер съсиреци.

Освен това използваните за лечение на онкологични заболявания, радиация и химиотерапия, които само усилват ефекта на хиперкоагулация.

Болестта може да протича безсимптомно

Всичко зависи от размера на тромба. Ако вената или артерията бъде запушена с тромб по-малък от половината, то човек едва ли нещо ще почувства нещо. А ако 75% и повече от площта на напречното сечение ще бъде заето с кръвен съсирек.

Това може да се отрази на храненето на клетките и тъканите, а също и осигуряването им с кислород. Последствията до голяма степен зависят от това къде протича патологичния процес.

При тромбоза на бедрената вена се наблюдава оток, болка и зачервяване на засегнатия участък.

А ако блокирана се окаже бъбречната вена или долната празна вена, тогава човек усеща болка в корема, който се раздува от натрупването на течността в коремната кухина.

И най-тежкото усложнение на тази болест е белодробна тромбоемболия, при която тромб запушва лумена на белодробната артерия.

Гъста кръв – следствие на неправилното хранене и заседнал начин на живот

Наднормените килограми – това е един от основните провокиращи фактори за развитие на тромбоза, а при сериозно затлъстяване рискът от развитие на тази болест се повишава с 5 пъти.

Нормализирането на теглото – това е първото, което се препоръчва от лекарите да направят на пациентите със съпътстващи заболявания, исхемична болест на сърцето, хипертония, хормонални нарушения.

Препоръчва се спазването на хранителен режим с по-ниско съдържание на холестерол. Минимизира се в менюто на храните, богати на животински мазнини – месо, сланина, масло, яйца.

Много е важно по-често да се ядат храни, богати на витамин К, осигуряващи нормално съсирване на кръвта.

Сред тези храни са листни зеленчуци, зеле, зърнени, авокадо, киви, банани, млечни продукти и соя.

Повишаването на двигателната активност е още един залог на нормалното кръвообращение. За профилактика на тромбоза не се препоръчват тежки силови тренировки, а умерено кардионатоварване ще бъде от полза.

Бягане, скандинавско ходене, плуване – списъкът с видовете спорт за профилактика на сърдечно-съдови заболявания и тромбоза е доста голям.

Разширени вени като причина за тромбоза

Според статистиката ежегодно по няколко стотин душ у нас умират се падат на тромбоемболия на белодробните артерии. Най-често тромбоза се формира в дълбоките вени на долните крайници, което се предшества от разширени вени.