Хеморагичен цистит – какво го различава от едно обикновено възпаление на пикочния мехур? Това е въпрос, който лесно поражда любопитство, а отговорът е прост – основната разлика между двете е в хематурията или с по-прости думи, в появата на кръв при уриниране.

И това свидетелства за значителна дълбочина на увреждането на многослойния епител – уротела, лигавицата на вътрешните стени на пикочния мехур, а също и разпространение на деструктивния процес на ендотела на капилярите на неговия микроциркулярен път.

Причини за хеморагичен цистит

Към ден днешен причините се различават на инфекциозни и неинфекциозни.

В повечето случаи бактериалният острият хеморагичен цистит възниква заради инфектиране на пикочния мехур с уропатогенни щамове на ешерихия коли, протеус вулгарис, условно патогенните клебсиела окситока и сапрофитния стафилокок.

Патогенезата при ешерихия коли е свързана със способността да действа като опортюнистични вътрешни патогени. С помощта на адхезионните органели на бактериите възникват вътре в клетките и колонизират лигавицата на уретрата и на пикочния мехур.

Тук те се хранят с извличани от клетките железни съединения и образуват токсини – разрушаващи еротрицитите хемолизини и катализиращ рецептор-опосредяващи ендоцитозата цитотоксичен некротизиращ фактор 1 – което предизвиква реакция на ефекторните клетки на уротела и възпалителни реакции.

Често инфекциозният хеморагичният цистит при жените се провокира от уреаплазма, микоплазма, хламидии, гонококи, трихомонади.

Но пък първичен гъбичен цистит се наблюдава рядко и обикновено е свързан с лечението на бактериален цистит – потискането на обичайната вагинална микрофлора с антибиотици позволява безконтролното размножаване на гъбичките Кандида.

На фона на възпаление на простата може да се развие хеморагичен цистит при мъжете в напреднала възраст. Често се предизвиква от неудачно проведено поставяне на катетър на пикочния мехур и присъединяване на инфекция впоследствие.

Вирусният хеморагичен цистит при децата, както и новородените най-често е свързан с аденовирус – серотипове 11 и 21 подгрупа В.

Макар и това заболяване може да бъде резултат от активизация на латентен полиомавирус. Според последните редакции на вирусната Таксономия с този вирус са инфектирани повечето хора, и в детска вирус инициира респираторни заболявания и остър цистит.

Между впрочем, този вирус в скрита форма се запазва през целия живот – в тъканите на пикочно-половата система и на сливиците.

 

Неинфекциозните причини

Според уролози, хроничният небактериален цистит с небактериална етиология може да се развива заради наличие в пикочния мехур на конкременти – особено на уратни камъни при диатеза, когато лигавицата на мехура се травмира, а уврежданията стават по-дълбоки под въздействието на прекомерно киселата урина.

Такъв хеморагичен цистит се нарича язвен.

Рискови фактори

Основните рискови фактори са свързани с понижаване на имунната защита на организма; наличие на латентни урогенитални инфекции и онкологични заболявания, застой на урината и на бъбречнокаменната болест; тромбоцитопения – ниско ниво на тромбоцитите в кръвта, нарушение на хигиената на половите органи и несъблюдаване на нормите за асептика при гинекологични и урогинекологични манипулации.

Лечение на хеморагичен цистит

Комплексната терапия е насочена е насочено към причината за заболяване, а също и облекчаване на неговите симптоми.
При бактериален произход на заболяването задължително се назначават антибиотици, като най-ефективни са флуорхинолоните.

Най-важно при лечението на това заболяване е премахване на кръвни съсиреци от пикочния мехур.

Премахва се чрез въвеждане на катетър в пикочния мехур и непрекъсната инстилация на кухината на мехура със стерилна вода или физиологичен разтвор – уролозите отбелязват, че водата е по-предпочитан разтвор от натриевия хлорид, тъй като по-добре разтваря съсиреците.