Хипертимия е патологично приповдигнато настроение, при което се наблюдава усещане за радост, енергиен подем, за всемогъщество и постоянна веселба.

На фона на всичко това се понижава целенасочеността на всички умствени процеси.

Симптоми на хипертимия

При проявлението на този признак вътрешното усещане за оптимизъм и комфорт не се подкрепя от реални ситуации.

И  човек не може да установи нормално контакти с околните и да настройва поведението си към условията, които реалността диктува.

Понякога за такива хора казват, че възприемат света през розови очила.

Характерна за тях концентрацията върху собствената личност, а също и прекомерният егоизъм.

Освен това симптом на разстройството е и навикът да превъзнасяш своите личностни качества и да преувеличаваш заслугите си, като поставяш прекалено голям акцент върху тях.

Хипертрофирала форма придобива и т.нар. „дух на противоречието“, при който човек възприема твърде болезнено всяка критика по свой адрес.

Неговото настроение се променя, възниква раздразнителност, не желае да чуе коментарите на другите, включително и на близки, дори и да не са негативни.

Форми

Съществуват няколко форми:

• Еуфория

При това емоционално състояние се преувеличават позитивните усещания – радост, усилен стремеж към някаква дейност. Наблюдава се при алкохолно опиянение, маниакални синдроми и т.н.

• Благоденствие

В това състояние наблюдават емоции на безгрижие, задоволство от собствената личност, липсва стремеж към всякаква дейност.

Патологичните емоции възникват вследствие на психически нарушения, които са свързани с органични заболявания на главния мозък.

 

• Екстаз

при това състояние се появява чувство за екзалтация, силна емоционална приповдигнатост, често проявленията на тези емоции са наистина мистериозни.

Наблюдава се при синдромите със специфични състояния на съзнанието, които могат да възникнат при атипична форма на маниакален синдром.

• Гняв

Най-висшата степен на недоволство или раздразнителност по отношение на околните. Когато човек е склонен да проявява агресия, а също може да извършва разрушителни действия.

Наблюдава се при атипични и психоорганични форми на маниакалните синдроми, а също и при дисфория.

Усложнения и последствия

В редки случаи се възприема като патологичен симптом, затова и няма нужда да се лекува, но понякога може да има доста неблагоприятни последствия.

Когато това състояние придобие нездрави форми, засегнатият е с прекалено завишена самооценка, заради което възприема всяка критика твърде лично и при най-малката критика избухва скандал.

За хората с хипертимия е трудно да създават и поддържат нормални отношения с другите хора, с усилие се интегрират в нов колектив.

Диагностика на хипертимия

Диагностиката на това психологическо нарушение на настроението се провежда от следните специалисти – психиатър или психотерапевт, а също и невропатолог.

За да се постави диагноза, обикновено е достатъчно да се проведе събеседване със самия пациент.

Целта на събеседването е откриването на характерни за патологичното нарушение на настроението симптоми.

Лечение

Нарушенията в настроението обикновено се лекуват с психотерапия.

Благодарение на индивидуални, а също и групови занятия с психолога, може да се постигне стабилизация на емоционалния фон на пациентите. Нормализира се също така и психологическото състояние.

Профилактика

Профилактичните мерки за избягване развитието на разстройства на настроението се състоят в съблюдаване на режима на отдих и почивка, здравословен начин на живот и правилно хранене.

Прогноза

В повечето случаи прогнозата е благоприятна.

Патологията обикновено се отстранява успешно, и впоследствие целта е предотвратяване на възможни рецидиви.