За да стане ясно, защо преди 3 десетилетия в детската психотерапия се появява метод за корекция на поведението – холдинг-терапия, следва да се припомни, че разстройствата от аутистичния спектър са сериозна патология, която за първи път се появява в ранна детска възраст.

Страдащите от ранен детски аутизъм или синдром на Канер, цял живот имат големи проблеми с говоренето, въображението и социалните контакти – не установяват тесни отношения с другите хора, предпочитайки да останат в своето вътрешно пространство.

Холдинг-терапията при аутизъм е насочена към решаване на проблема с отчуждението и с липсата на контакт при това състояние.

Предимства и недостатъци при холдинг-терапия

Безусловните предимства на този терапевтичен метод се състоят в това, че с негова помощ може да се стабилизират някои рефлекторни реакции на централната нервна система на децата, страдащи от това разстройство, положително да повлияе на говорните им навици, да разшири диапазона на емоционалното им възприемане и да коригират промените в поведението.

От друга страна, отбелязваните от експерти недостатъци на холдинг терапията се заключават в излишното стресово въздействие върху детската психика.

Тъй като децата аутисти принципно страдат заради нежеланите докосвания и контактите „очи в очи“, а повишеното ниво на техните негативни преживявания може да предизвика необратими изменения в поведението и да задълбочи изоставането в умственото развитие.

Освен това неподкрепящите този метод твърдят, че холдинг-терапията, нарушавайки личното пространство на детето, създава бъркотия в представите му за правилата на безопасното докосване и контакт с другите хора.

Също е имало случаи, когато при такава терапия децата са получавали тежки травми.

Още повече, че в САЩ и във Великобритания холдинг-терапията била компрометирана от т.нар. атачмънт терапия, която започнали да практикуват през 90-те години при т.нар. реактивно разстройство на привързаността, особено при приемните деца.

С популяризирането на този метод се заел д-р Фостер Клайн и неговите колеги от психотерапевтичния център в град Евъргрийн, щата Колорадо, също и в редица други американски клиники.

Там децата и подрастващи, в началото на пубертета, насилствено били задържани в легнало положение – понякога децата били връзвани, а около тях се намирали 2-ма лекари, които искали да гледат в очите единия от лекарите и така да предизвикат пристъп на ярост.

Показания

Аутизмът при децата е основната диагноза, при която се прилага лечението с помощта на задържането на детето в майчините обятия, според американската терминология, холдинг терапия.

Схема на лечение

Разработената техника за провеждане на ежедневни сеанси на холдинг терапия, всеки от които продължава приблизително 30 минути, включва определени последователно осъществими действия.

Всички те имат една цел – чрез стрес и отпускане впоследствие да разрушат психоемоционалната бариера между детето и родителите.

Без съответната предварителна подготовка на родителите холдинг-терапията е обречена на провал, тъй като децата аутисти се противят на физически контакт и обикновено започват да се съпротивляват, да се дърпат и да крещят.

Затова детският психоневролог трябва да даде на родителите наставления относно поведението им по време на сеансите, да им каже, как правилно да установяват контакт с детето и да изграждат отношения след тяхното завършване.

Първо майката трябва да вземе детето на ръце, да го прегърне и да го притисне към себе си, без да обръща внимание на отчаяните опити на детето да се освободи от нея – трябва да го успокоява с мили думи.