За опасността от физическо насилие в семейството знаят всички – ако мъжът поне веднъж е вдигал ръка, ще я вдигне и още веднъж. Но емоционалното насилие е не по-малко опасно.

Психологическото насилие се среща в много семейства. Същевременно отстрани отношенията изглеждат безупречни. Толкова, че ако жената си помисли да се оплаче от своя мъж, никой няма да ѝ повярва.

Най-вероятно ще ѝ кажат, че набеждава такъв прекрасен човек.

Портрет на мъчителя

Впрочем, на първо време жената също смята, че всичко е идеално. Мъжът постоянно я упреква.

Дори до такава степен, че ѝ подсказва как да се облича, какво да си купи в магазина, каква музика да слуша и какви филми да гледа, с кой да дружи, и от кого да страни.

Жената зажадняла за мъжка грижа, с удоволствие се хваща на въдицата.

Съвсем скоро ненатрапчивите съвети преминават в маниакални, подсказките – в заповеди, комплиментите – в обидни закачки, а интересът към нейния живот се сменя с тотален контрол – Къде е ходила, защо е закъсняла с 15 минути, защо дружи с онова семейство?

Първоначално дамата може да роптае, да прави за бунт, но в крайна сметка стига до извода, че се прави за нейно добро.

А любимият ѝ продължава да се старае – да отстранява тихомълком и приятелки, и роднини, не позволявайки на жената да общува с тях.

На него му е нужна за еднолично ползване – да я откъсне от външния свят, за да останат само двамата. Но това няма да му е достатъчно, ще продължи да потиска – и образованието ти е посредствено, и външността ти е невзрачна, и характерът не ти е наред.

На жената към този момент не са ѝ останали нито сили, нито желание да се отбранява. Тя вярва в собствената си нищожност, тъй като любимият не се скъпи да ѝ отправя нови упреци. А на тиранина само това и му трябва.

Слаба и още по-слаба

Не е трудно за досещане, че за ролята на жертва такива мъже обикновено избират определен тип жени – неуверени, затворени в себе си, с ниска самооценка.

Често много по-млади от тях, за да признават още в началото техния авторитет. Питате, защо му е всичко това – манипулация, унижение, потискане?

Нима не трябва просто да обича жената до себе си? За съжаление, тиранинът не е способен на това. Да говорят за любов те могат колкото им е удобно, особено в началото на връзката.

Но ги интересува само властта. Въпреки самоувереният си вид такива хора са крайно комплексирани, намират такива, които са още по-слаби.

А влюбената жена в този смисъл е идеалният обект. Подчиняването на такава не е проблем. И на неин гръб могат да се самоутвърждават до безкрай.

Да избягаш или да останеш?

Психолозите са убедени, че създаването на нормално семейство с тиранин е невъзможно. Как може да се поправи това. Тиранинът може да се поправи само ако сам го поиска.

А това едва ли ще се случи. Тъй като работата над себе си е тежка и невинаги приятна. Затова е по-добре да се стои далеч от емоционалните насилници.

В противен случай те ще ви разрушат като личност. Ще престанете да им доверявате своите чувства и мисли, ще се превърнете в затворено в себе си и потиснато същество.