Учените доказаха, че играта с глава води до нарушение на паметта.

При футболистите, играещи с глава, се забавя мисловната дейност и 1.5 пъти се влошава паметта.

Въпреки че след ден функциите на мозъка се връщат към нормата, учените предупреждават – ако такива увреждания възникват постоянно, това може да има и по-дългосрочни последствия.

Изследване на учени от Университета Стерлинг – Шотландия, за първи път открива изменения, които протичат в мозъка на футболистите заради ежедневното отбиване на топка с глава.

Става дума не за очевидни увреждания като сътресения на мозък, а за по-малко явни, но не по-малко значими.

В изследването взели участие 23-ма футболисти-аматьори, включително и 5 девойки. Доброволците били набрани от обява, пусната в самия университет.

24 часа преди началото на изследването участниците били задължени да се въздържат от физическа активност, употреба на алкохол, кафе и цигари. Преди началото на експеримента те получили в лабораторията еднаква закуска.

С помощта на машина за подаване на топки изследователите имитирали силата и направлението на топката при ъглов удар и от разстояние 6 метра нанесли на всеки футболист по 20 удара с топка в глава.

Изследователите направили тестове на участниците преди нанасянето на ударите, веднага след, 24 часа по-късно, 48 часа и 14 дни след това. Забавянето в мозъка се увеличило още след първия удар.

Тестовете показали, че паметта към края на експеримента се влошавала с 41-67% и се връщала към норма след 24 часа.

При оценка на резултатите се отчитали и по-ранни сътресения на мозъка и припадъци, прием от участниците в изследването на лекарства или психоактивни вещества, случаи на епилепсия в семейството.

Футбол играят повече от 250 милиона души по целия свят. И всички те редовно отбиват топката с глава. През последните години учените изучаващи връзката между уврежданията на мозъка в спорта и нарастване на риска от слабоумие, все повече се фокусират върху футбола.

Така например, футболисти, активно играещи с глава, имат увреждане на бялото вещество, сходни с тези, които имат хората със сътресение на мозъка, а също и изменения в зоните на челната и задтилната област.

А още по-рано специалисти от този колеж установили, че футболистите често поставящи главата си на пътя на топката, по-зле от другите се справят със задачите за запомняне на вербалната информация и с упражненията, изискващи добра психомоторна координация.

При тях се наблюдават нарушения в областта на мозъка, отговорни за планирането, регулиране на реакциите към дразнител, сортиране на визуалните стимули към повече и по-малко важни.

Когнитивният невробиолог Магдалена Йетсваарт коментира, че в света на растящото безпокойство от последствията на травмите на мозъка при контактния спорт, имаше нужда да се види дали мозъкът реагира на удар по главата веднага.

И се установява, че забавянето в мозъка възниква веднага след удара и това се отразява на тестовете на паметта. Макар и тези изменения да са временни, се смята, че те са значими за здравето на мозъка, особено ако възникват отново и отново при удар с топка по главата.

Отчитайки колко много хора по целия свят играят във футбола, важно е да бъдат осведомени какво се случва при удар с техния мозък и какви последствия може да има това в бъдеще.

Доктор Ангус Хантер от факултета на науките за здравето допълва, че за първи път спортните травми и представителите на обществените организации могат да видят конкретни доказателства за риска, свързан с повтарящо се отбиване на топката с глава.