Сърдечните заболявания отдавна заемат лидерски позиции в структурата на соматичните патологии и сред причините за инвалидност в относително активна възраст.

Честотата на инфарктите в големите градове със забързан ритъм на живот е по-висока, отколкото в провинциалните градчета със сравнително спокоен живот.

Съществено влияние на сърдечното здраве оказват и вредните навици и неправилното хранене.

Но често проблем е замърсяването на въздуха и свързаните с това дихателни проблеми.

Здраво сърце и дълголетие

Никой не спори, че здравото сърце помага за увеличаване на продължителността на живота.

И много от нас са чували мерките за профилактика на патологии на сърдечно-съдовата система.

Но има и такива външно незабележими фактори, които много вредят на сърцето, но на които много хора не обръщат внимание.

Дори и човек да няма вредни навици, активно спортува и обръща внимание на това с какво се храни, сърцето му може да страда, ако живее в център на голям град.

На това влияят неблагоприятната екологична ситуация и силното замърсяване на въздуха, които водят до състояние на хронична хипоксия и вдишване на токсични вещества и съединения.

Нездравословно дишане – каква е вината на мегаполиса

По данни от последните изследвания, проведени в много държави по света, дишането на силно замърсен въздух по улиците на големите градове, уврежда кръвоносните съдове.

Стига се до възпалителни процеси в тях, дори и при млади хора.

Опасни за здравето са автомобилните газове, особено в задръствания, димът от цигари и наргиле.

Данните на американската кардиологична асоциация показват, че дишането на толкова замърсен въздух повишава риска от сърдечни патологии, сред които лидер е инфарктът.

И колкото по-остарява човек, толкова по-негативни са последствията за здравето както за дихателните органи, така и за тези на сърцето.

В миналото подобни изследвания са провеждани на хора в по-напреднала възраст.

Но не по-малко вдишването на замърсен въздух вреди на децата и на младите хора.

Защо се развива инфаркт?

Опасните съединения, които са твърде много в големите градове, а също и излишъкът от въглероден оксид, увреждат стените на артериите в относително млада възраст.

Със стареенето на организма измененията само прогресират, най-вече в областта на коронарните артерии.

Нивата на липидите и на холестерола в плазмата са повишени, вследствие на което се стигадо свиване на лумена на артериите.

А това при влияние на допълнителни фактори – наднормено тегло, стрес, хипертония, е причина за инфаркт.

Значителното изменените съдове в условия на високи натоварвания не могат да осигурят достатъчно постъпване на кръв и кислород в миокарда, в резултат се развива инфаркт.

Но това не означава, че веднага трябва да напуснем големия град и да се преместим на село, където няма заводи и толкова автомобили.

Има определени мероприятия от профилактичен характер, които помагат за съществено намаляване на негативното влияние на околната среда.

Справяне с вредните навици

В подобни условия на външната среда – вредните навици са двойно и тройно натоварване на организма.

Първото, което трябва да направим, е да се погрижим за своето сърце и кръвоносни съдове, дихателна система и всички тъкани на организма.

Това означава да се справим с вредните навици – употреба на алкохол, цигари и тютюнопушене, включително и модерните днес наргилета.

Така ще подобрим значително състоянието на сърдечно-съдовата система, ще намалим натоварването на черния дроб и на бъбреците, които активно неутрализират опасните и токсични съединения.