Инфрачервената коагулация – това е минимално инвазивен нерадикален метод за лечение на хемороиди. Извършва се в случаите, когато пациентите не могат да си позволят да се откъснат за дълго от работа и семейство.

Провежда се със специален апарат – коагулатор, излъчващ инфрачервени лъчи.

С негова помощ хемороидалните артерии се излагат на инфрачервени лъчи, вследствие на което протича коагулация на тъканите.

Прекратява се храненето на хемороидалния възел.

Процедурата се провежда по следния начин. Оперативната част на апарата с помощта на аноскоп се въвежда към основата на хемороидалния възел, прогаря се в предполагаемата проекция на артерията и се наблюдава ефекта.

Това е една първите минимално инвазивни интервенции при хемороиди, ефективността ѝ обаче сега се поставя под въпрос. Затова и в съвременните клиники я заменят с по-надеждни методи.

Това не е най-добрата от минимално инвазивните техники. Инфрачервената коагулация на артериите на сляпо е доста сложна като процедура, ефектът ѝ не е продължителен, много по-малък е от другите методи.

Инфрачервена коагулация – показания и противопоказания

Основното показания е хемороиди в 1-2 стадий, тоест без изпадане и с дискомфорт или кръвотечение.

При незначително увеличаване на хемороидалните възли се появява кървене, което не се поддава на консервативно лечение, и в тези случаи се използва инфрачервена коагулация.

При малки хемороидални възли, в които ясно може да се определи основата, през която преминава хемороидалната артерия, инфрачервената коагулация е ефективна.

При втори стадий ефективността на инфрачервената коагулация има чисто теоретично значение, защото с други методи - склерозиране и латексно лигиране, ефектът е много по-добър.

Както и при всяка операция за лечение на хемороиди, противопоказания за инфрачервената коагулация са следните:

• Общо влошено здравословно състояние на пациента;
• Хипертония;
• Силен запек – може да се стигне до кръвотечения, незарастващи рани, образуване на фекални камъни, които понякога се налага да се премахват под пълна упойка;

• Нарушение на съсирваемостта;
• Остри хемороиди;
• Обострен проктит или парапроктит;

• Анални фисури или фистули;
• Неспецифичен язвен колит;
• Болест на Крон;

Възможни усложнения

Обикновено усложнения след процедурата възникват рядко, и повечето пациенти понасят процедурата без проблем.

Но следва да се отбележи, че при инфрачервена коагулация се използва мощен енергиен поток, който може неблагоприятно да повлияе на човешкия организъм.

Затова и квалификацията и опитът на лекаря трябва да са на необходимото ниво.

Инфрачервената коагулация може да доведе до следните усложнения:

• Кръвотечение – появява се след седмица, предизвикано е от отхвърляне на некрозиралия възел;
• Тромбоза на хемороидалните възли – следствие на обгаряне на обширна област и развитие на възпалителни процеси;
• Болков синдром в продължение на седмица след процедурата – изписват се обезболяващи препарати и противовъзпалителни свещи;
• Рефлекторно задържане на урина – реакция на организма на интервенцията, характерна е при мъжете;

При каквито и да е било проявления на възможните усложнения е необходимо незабавно да се обърнете към лекар, който да ви назначи съответното лечение.

Инфрачервената коагулация вече е остарял метод за лечение на хемороиди, който е с доста противопоказания.

Освен това при провеждането на процедурата има доста голяма степен на неопределеност относно това къде е разположена артерията на хемороидалния възел, който се коагулира.

Затова и в повечето клиники тази процедура за лечение на хемороиди вече не се прилага, макар и в миналото да е била водеща, най-вече поради факта, че е минимално инвазивна.