Иновативна, неинвазивна невротехнология балансира мозъчните честоти в лявото и дясното полукълбо, като намалява така кръвното налягане и премахва симптомите на мигрена.

Ако резултатите бъдат потвърдени, това може да означава революция в начина, по който се лекуват мигрената и леката хипертония.

При проучванията е използвана невротехнология, която се нарича релационен резонанс с висока резолюция, който се базира на електроенцефално огледало, или HIRREM за кратко.

HIRREM използва сензори, които се поставят върху кожата на главата, които измерват електрическата активност и улавят всякакви дисбаланси между лявото и дясното полукълбо на мозъка.

Хосам Шатолт, асистент професор в центъра за изследване на хипертония и кръвоносни съдове, обяснява каква е причината за проведените изследвания.

Според него повечето хора имат сравнително балансирана електрическа активност между двете полукълба на мозъка.

Дисбаланс на едната страна, която става доминираща или с по-висока активност, може да води до автономно нарушаване на регулацията, която се свързва с хроничен стрес, за който се смята, че е фактор, обуславящ високо кръвно налягане, мигрена, безсъние, депресия, горещи вълни, и така нататък.

Как работи технологията?

Следи електрическата активност в мозъка. Като регистрира нейните нива, ги преобразува в звуков сигнал, който се връща обратно към човека, чийто мозък е бил наблюдение, тоест технологията повтаря този сигнал.

Според Уейк Форест, който е участвал в проектирането на системата – това е иновационен, затворен цикъл, базиран на технологията на електроенцефалната обратна връзка, за да се улесни автоматичното калибриране, и самостоятелната оптимизация на нервните трептения чрез използване на слухови тонове, за да се отразят доминиращите честоти в почти реално време.

Тази обратна връзка в реално време има значителен ефект върху активността на мозъка. Шатолт обяснява, че постепенно и сама по себе си, без ние да го осъзнаваме, когнитивната дейност се „пригажда“ към електрическия модел, и така електрическата активност на двете полукълба се подобрява.

Теорията е, че травми, независимо дали физически или други, могат да доведат до смущения в нормалната дейност на мозъка.

Например, ако при „бий се или бягай“ команда на мозъка, се активира симпатиковата нервна система, и поради някаква причина не може да се върне към нормалното, тази активация може да се окаже опасна за живота и да допринесе за болестта.

Проучванията на ефектите на новата технология

Създателите му заявяват, че не е медицинско изделие и съответно не е предназначено за лечение или пък за поставяне на диагноза на каквото и да било заболяване, като индивидуалните резултати и продължителността на ефектите могат да варират.

Въпреки това, поради прекрасният си потенциал не е игнориран от медицинските изследователи. В първото проучване, което да бъде представено пред научната общност, участват 10 души, като половината от тях са мъже, а другата половина жени, с първа фаза на хипертония.

След средно 17.7 сесии с технологията, разпределени средно по 10.2 – в работни дни, пациентите показват значително подобрение.

Като цяло, учените измерват намаляване на систоличното налягане, тоест на горната граница – от 152 на 136 мм живачен стълб, както и спад на долната граница – от 97 до 81 мм живачен стълб. Безсънието и нивата на тревожност показват подобрени нива.

Също така подобрение било установено и при променливостта на пулса на сърцето – средно с 42-57. Колкото по-гъвкаво е сърцето, толкова по-добре.