Изкуствен интелект /ИИ/ по-точно от лекар определя риска от развитие на инфаркт и инсулт, установиха изследователи.

Според техни разчети, активното внедряване на системи за изкуствен интелект в медицината трябва да се случи още през следващите 5 години.

В много експерименти системите за изкуствен интелект показват многообещаващи резултати в диагностиката и прогнозите как ще се развият редица заболявания въз основа анализ на изображения.

С диагностика на аутизъм при бебета и със зашиване на рани, те се справят по-добре, дори от лекари.

Сега изкуственият интелект може въз основа на медицински данни да определи риска от развитие на инсулт и инфаркт в следващите 10 години.

Показва, дори по-висока точност в сравнение със стандартните методи.

Изследователите отбелязват също, че около половината инфаркти и инсулти се случват на хора, които не се причисляват към рискови групи.

Към настоящия момент оценка на риска се прави съгласно препоръките, разработени от Американската кардиологична асоциация /АКА/и от Американския колеж на кардиолозите.

Лекарите се ориентират по показатели като високо кръвно, ниво на холестерол, възраст, наличие на високи нива на кръвна захар, за да се прогнозира вероятността от развитие на инфаркт и инсулт.

В търсене на по-съвършен метод изследователят Стивън Венг и неговите колеги тествали няколко различни системи, основаващи се на машинно обучение.

Те използвали данните за повече от 300 души от цяла Великобритания.

Данните съдържали информация за здравословното състояние на пациенти от 2005-2015 г., резултати от лабораторни изследвания, изписани препарати, хоспитализации и т.н.

Изследователите използвали 75% от данните, за да научат системата да определя признаците, по които може да се прогнозират инфаркти и инсулти в продължение на 10 години.

Проверка била направена на останалите 25% от данните.

За сравнение учените тествали и ефективността на стандартните препоръки.

Моделът, който достигал до максимум 1.0, което означава 100%-точност.

И екипът установил, че при използване на препоръките на АКА може да се постигне резултат от 0.728.

Докато с ИИ били постигнати 0.745-0.764 в зависимост от типа невронна мрежа.

И макар разликата да не изглеждала толкова съществена, полученият резултат говори, че невронната мрежа правилно установила, че 355 души са с повишен риск от инфаркт и инсулт.

Това било повече, отколкото би могло да се определи по стандартния метод.

Това означава, че при използване на ИИ още няколко човека биха могли да получат своевременни препоръки за промяна на начина на живот.

Преходът от изследвания към използване на изкуствения интелект в клиничната практика ще стане през следващите 5 години.

Но за внедряване на технологията в клиничната практика е необходимо да се решат някои въпроси от нормативен характер.

Основна бариера за внедряване ще бъде управление на конфиденциалността на данните за пациентите, които ще се обработват от системата, отбелязват авторите на проучването..

Освен това не е ясно кой ще носи отговорност за взетите от машината решения.

На пръв поглед, тези постижения на изкуствения интелект в медицината изглеждат наистина многообещаващи и не само биха улеснили, но и спасили живота на много хора по света.

Но непознаването на възможностите на технологията увеличава риска от грешки и безсмислено травмиране на психиката на пациентите.

Все пак голям шок е за всеки един от нас да разбере, че е с повишен риск от инфаркт и инсулт. А ако се окаже, че това е грешка на изкуствения интелект?