За здравето в интимната сфера е необходимо наличието на определен състав на влагалищната микрофлора.

При здравите жени на лигавицата съществуват различни видове бактерии – лакто- и бифидофлора, кокови форми и гъбички.

Но при определени условия е възможно развитие на дисбактериоза на влагалището с характерни признаци и оплаквания, а също и формиране на възпаление с усилване на секретите.

При изследване често се открива активен растеж на кокови форми.

Какви микроби са опасни и могат да доведат до сериозни инфекции, кога е необходимо лечение, какво е необходимо да се предприеме?

Бактерии – полезни и не много

В нормални условия микрофлората на влагалището е представена основно от лакто- и бифидобактерии, в малко количество присъстват и пептострептококи.

Основните функции на микрофлората са поддържане на киселинно pH, пагубно за всички патогенни форми на бактерии, проникващи във влагалището от външната среда.

Ако направи намазка на микрофлората, и в нея се открият кокови бактерии във високи количества, това се оценява като патология.

Вследствие жизнената дейност на тези микроби влагалището се алкализира, което позволява растежа на патогенните форми на бактерии, предизвикващи възпаление и различни инфекции.

Подобно състояние, с нарушение на баланса на флората се оценява като дисбактериоза на влагалището. То е необходимо да се коригира, за да не се допуснат здравословни проблеми.

Защо е опасна дисбактериозата на влагалището?

На фона на растежа на стрептококи и стафилококи се променя съотношението на полезни и условно-патогенни бактерии.

Ако отклонението в посока алкализиране е малко, влагалището се колонизира от диплококи.

На този фон се понижава количеството лактобацили.

Това може да доведе до промяна на характера на секретите или протича без особено изразени симптоми.

На фона на влагалищната дисбактериоза, ако средата се променя от киселинна на неутрална, рязко се понижава количеството лактобацили.

На тяхно място идват други микроби от групата на условно-патогенните.

Това предразполага към формиране на възпаления във влагалището или по-горе разположените органи – матка и придатъци.

Ако влагалищната дисбактериоза е изразена, и средата става силно алкална, протича масова гибел на лактобактерии, влагалището се колонизира от разнообразни коки.

Развива се колпит или бактериална вагиноза.

Голямото количество кокова флора от патогенната група увеличава риска от развитие на ендометрит и увреждане на маточната шийка.

На фона на бременност появата на голямо количество кокова флора в намазката може да бъде заплаха от инфектиране на плода, обвивките и амниотичната течност.

Причини за промяна в намазката – инфекции, интимна хигиена, имунитет

Нарушението на микробната флора, което води до влагалищна дисбактериоза, може да се предизвика от най-различни причини.

Такива са прием на антибиотици без съществуващи за това противопоказания, самолечение с тези средства при настинки и други патологии.

Възможно е нарушаване на микробната флора на влагалището на фона на обща алергизация на организма, местни реакции в областта на кожата на перинеума и лигавицата.

Лечение на възпаления, корекция на флората

Появата на голямо количество кокови форми предизвиква възпаление на влагалището, което изисква лечение.

Ако това е гонорейна инфекция, е необходим прием на специфични антибиотици от двамата партньори с последваща корекция на микрофлора на влагалището.

Ако пък това се неспецифични микроби, е необходим комплекс от мероприятия по потискане на възпалението и нормализиране на микробната флора.

Само при много тежки случаи е необходимо приложението на системни антибиотици, подбирани по данните от намазката.