Нова година е време за равносметки и да помислим с какво да се заемем оттук нататък. Повечето от нас набелязват мащабни планове за следващата година, но малко се придържат към тях и постигат успех. Няколко малки хитрости ще ни помогнат да не се отклоним от верния път.
Почти 45% от хората по цял свят в навечерието на Нова година набелязват обширни планове за бъдещето. Някои си дават дума да спрат цигарите, по-ефективно да планират времето си или да започнат най-накрая да ходят на фитнес. Но само 8% постигат успех, а 24% ни оставят новите начинания в първата седмица на януари.
Обвиняваме себе си за своята недисциплинираност и слабохарактерност, и от чувството за вина ни става само по-лошо. Новогодишните решения могат да се превърнат в реалност само с няколко прости правила.
Изберете задача на месеца
Опитите да успеете едновременно в няколко начинания обикновено завършва с провал. Ако искате да реализирате всичко от списъка с новогодишните планове едновременно, по пътя към изпълнението на всяка от целите ви очаква провал. Изпитвате силен дискомфорт от това и разочарование, а желанието да опитате отново закономерно стига до провал.
Постарайте се да си поставите поетапни задачи – цел на месеца. В годината наистина има 365 дни, 12 месеца и 525600 минути. Толкова значителни цифри са като глобални задачи, които ни плашат, подсъзнателно усещаме, че никога няма да стигнем до край. Именно затова при изпълнение на плана би било по-правилно да се изключите и да не мислите за крайния резултат.
Постепенно новите навици се превръщат в реалност, и лесно можем да изпълним задачите, които по-рано ни са се стрували много по-трудни. Според изследванията, повече от 75% от тези, които са успели в първите месеци нещо частично да изпълнят.
Споделете плановете си
Когато разказваме за своите планове на другите хора, това ни прави по-отговорни пред себе си. Затова е по-добре да споделяме новогодишните решения с тези, чието мнението не ни е безразлично.
Пригответе се за трудности
Ако например, сте решили да започнете да се придържате към здравословен начин на живот, почти невъзможно е да избегнем дни, когато няма да успеем да се доберем до фитнеса. Отново ще запалим цигара или няма да устоим пред вредна храна. Само не трябва да се наказваме за това – само това ще бъде част от нашия план.
Какво ще правите в подобни ситуации? Пригответе си за следващия ден по-лека храна, няма да вечеряте или ще отидете да побягате? Трябва предварително да обмислим поредицата от действия.
Ценете малките победи
Идеята да се заемем с първата точка, задача на месеца, е в това да не се претоварваме със задачи от самото начало. Малките победи ни дават възможност да почувстваме, че добре се справяме със задачите.
Ако искате да ви вземат на нова по-хубава работа, не се опитвайте да правите всичко едновременно. Съсредоточете се например, върху написването на хубава автобиография.
Планирайте предварително
Не можем да тръгнем на пътешествие, без да обмислим маршрута, и не започваме да се подготвяме, докато всичко не ни е под ръка. За реализация на новогодишните планове също има нужда от подробен план за действие.
Например: през следващата година искаме да спестим определена сума, за да си купим нещо. Какви разходи бихме могли да ограничим? Каква сума реалистично бихме могли да спестим?