Много хора приемат лекарства, без да отчитат множество фактори, които могат да влияят на усвояването, действието и страничните ефекти.

Всички възможни въздействия понякога не могат да се вземат под внимание, дори и от лекар.

Затова и често се изписват минимални дози, които постепенно се повишават, за да постигне необходимият ефект и да не се получат нежелани реакции.

Важно е да се има предвид, че на усвояването на медикаментите съществено влияят бъбречната функция, ензимната активност и дори генетични особеност на организма.

Затова е важно винаги преди началото на приема внимателно да се проучи състава на таблетките и всички указания и инструкции.

Генетични особености и активност на ензими

Освен усвояването, активността и разпределението на медикамента, има и особености как реагира на него организма в зависимост от определени генетични особености.

Тези специфики са програмирани в гените, отговарящи за активността на едни или други ензими, регулиращи телесния метаболизъм.

Аномалните реакции на някои лекарства се дължат на факта, че в определени стадии на метаболизма на препарата ензимите на организма не проявяват необходима активност или просто не функционират.

Възможно е да има и някои индивидуални вариации в синтеза на ензими, заради което действието на лекарството се променя.

И то става различно от класическото му описание в справочника.

Разграничават се 2 крайни варианта на особености при пациентите.

Хора с аномално бърз или много бавен метаболизъм на таблетките или други форми на медикаменти.

Има и определени наследствени патологии на ензимите – ферментопатии, които се проявяват с пълно отсъствие или остра недостатъчност на едно или няколко вещества.

Такива патологии се срещат рядко, но могат да доведат до развитието на отравяния или тежки реакции към прием на лекарство.

Има ензими, които пряко несвързани с биотрансформация на таблетки или разтвори, но тяхната недостатъчност води до негативно влияние на медикаментите върху бъбреците или черния дроб.

Организмът на пациента и лекарства – влияние върху бъбреците и черния дроб

Особена голяма е ролята на нервната система, хормоните и на органите, които обезвреждат и отделят ксенобиотиците от организма.

При тези процеси е основна ролята на бъбреците и на черния дроб.

Ако тези органи не са здрави, таблетките ще влияят на организма по определен начин, повишавайки риска от интоксикации или неблагоприятни ефекти.

Нежеланите реакции ще зависят както от количеството на приеманите лекарства, така и тяхното качество.

Основно от структурата и способностите за свързване с белтъците и т.н.

Понижените функционални възможности на бъбреците или на черния дроб ще бъдат предразполагащ фактор за интоксикацията с лекарства.

Нарушенията в тяхната функция нарушават неутрализирането на метаболитите на лекарствата и забавят отделянето им от организма.

Особено опасно е в такива условия да се предписват лекарства, притежаващи потенциален нефротоксичен или хепатотоксичен ефект, тъй като може да се стигне до задълбочаване на уврежданията.

Възможно е да влияят и други фактори, например, силно изтощение на организма или изразено обезводняване.

Опасно тяхно последствие е понижаване на обемите на разпределение на лекарствата и повишаване на концентрацията им в кръвта.

Влияние на състава на таблетките върху болния организъм

Ако се открият съществени метаболитни нарушения, лекарят трябва много добро да проучи състава на лекарството, за да не се стигне до нежелани реакции от терапията.

Например, разстройствата на електролитния обмен могат да доведат до повишена чувствителност на тъканите на сърцето към някои антиаритмични препарати.