Ако винаги сте приятни и мили конфликтът може да се превърне в истинско предизвикателство за вас. Не, че грубите хора се справят по-добре с конфликтите – просто те получават повече удоволствие от процеса.

А какво да направят всички останали?

Как се държите по време на конфликт и по какъв начин го разрешавате, влияе не само на личния живот, но и на кариерата.

Ако побеждавате, като действате рязко и агресивно, в дългосрочна перспектива губите, доколкото вашата способност да уязвите и да обидете, например, колега някога неминуемо ще заработи против вас.

Ако пък по време на конфликт оставате пасивни, за да запазите представата за себе си като приятен човек, това също не е изход – така губите възможност да постигнете своите цели и да отстоявате собствените си интереси.

Ключът към ефективно справяне с конфликт, без да се действа агресивно, но и без да се създава впечатление за пасивност, е да се намери тази дистанция между единия и другия събеседник, при която няма да се преминава към агресия и няма да се изисква от единия да се подчини на нуждите на другия.

Но същевременно двамата трябва да не забравят за своите интереси и да заявяват за тях. Този подход се нарича акцептивен.
Ако се нарисува схематично, като две стрели, агресията и пасивността, първата е насочена на една страна, а пасивността на другата. И, съответно двата подхода ще ви теглят встрани от целта.

А акцептивността ще бъде по средата, доколкото акцептивните хора никога не стигат твърде далече в нито една от посоките, запазвайки баланс. Това означава, че слушат и уважават своя събеседник така, както и самите себе си.

Как приятните хора могат да потушат конфликта?

Лесно е да помислиш, че приятните хора са твърде пасивни и затова са отстъпчиви. Но тази постоянна отстъпчивост рано или късно завършва с избухване и дори с голяма агресия.

За да се потуши конфликта, без да се действа агресивно, но не и пасивно, трябва да се научим да го правим пълноценен.

Как да направите конфликта пълноценен, ако сте приятен човек и не желаете никого да обидите?

1. Учете се на изкуството не само да мълчите, но и да говорите

Определете докъде е полезно да мълчите. Понякога е много трудно човек да накара себе си да започне да говори, ако ситуацията явно не върви в негова полза.

Най-елементарният и бърз начин да мотивираш себе си е да излезеш от зоната на пасивността – да напомните на себе си, че ако не се опитвате да промените ситуацията, тя ще се обърне срещу вас.

Най-важното, което трябва да направите, да преместите фокусът от това колко е голям проблемът в детайлите на обсъждания въпрос и това, което желаете да видите в ситуацията, ако беше идеална.

2. Казвайте „и“ вместо „но“

Това е елементарен трик, но замяната на единия съюз с другия веднага прави конфликта много по-конструктивен.
Например, ваш колега планира да използва значителна част от бюджета за реклама, а вместо това вие искате да се наеме нов служител.

Първото, което ще си помислите да кажете – „Виждам, че искаш да похарчиш тези пари за реклама, но мисля, че сега трябва да вземем още един човек на работа“.

Заменете съюза „но“ с „и“, разликата изглежда незначителна. Но първата фраза е построена така все едно изразявате своето неуважение върху неговата идея, а втората излага факти и подканва за обсъждане.