Науката дава еднозначен отговор на този въпрос.

Наскоро в рецензирано медицинско издание бе публикуван разказ за смъртта на 11-месечно дете, родителите на което редовно употребявали марихуана.

Макар и връзка между марихуаната и гибелта на детето все още не е установена, в медиите активно се обсъжда версията, че това е първата гибел, свързана с канабиса.

Същевременно въпросът кое за организма е по-опасно тетрахидроканабинол или етанол.

Основните активни вещества на канабис и алкохол, но също обръщаме внимание, че в България придобиване, съхранение и превозване на марихуана са забранени със закон.

1. Преждевременна смърт

В точка №1 явно побеждава алкохолът. По данни на Центъра за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ, през 2014 г. от злоупотреба с алкохол са починали над 31 000 американци.

Но няма нито една смърт, предизвикана от канабис, не е регистрирана официално.

2. Зависимост

Резултатите от изследванията показват, че при употребяващи марихуана зависимост се развива изключително рядко и преминава лесно.

Но това не може да се каже за алкохола, тежките наркотици и никотина.

Зависимост се развива при 9% от пушачите на трева, при 15% от употребяващите алкохол, 23% от тези, използвали хероин и 32% от пушачите на цигари.

3. Влияние върху сърдечно-съдовата система

За разлика от алкохола, който забавя сърдечният ритъм, марихуаната го ускорява, което може да се отрази неблагоприятно на сърдечната дейност.

Същевременно предположението, че употребата на канабис повишава риска от сърдечен пристъп, не се потвърждава научно.

Но пък има данни, че умерената употреба на алкохол, около 1 питие дневно, понижава риска от инфаркт и инсулт.

Това показват резултатите от мащабно проучване, публикувано през март 2012 г.

4. Влияние върху развитието на рак

За разлика от марихуаната, продължителната и редовна злоупотреба с алкохол е предпоставка за цяла съвкупност от онкологични заболявания, рак на стомаха и на гърдата.

И това е доказано от множество научни изследвания.

В публикувания през март 2017 г. мащабен доклад на Националната академия на науките на САЩ, посветен на влиянието на канабиса върху здравето, се посочва, че няма никакви данни за връзка между пушенето на марихуана и повишения риск от рак на белите дробове.

5. Агресия, памет и психически заболявания

Много изследвания показват, че между злоупотребата с алкохол и насилието, особено домашното, има пряка зависимост.

Същевременно връзката между пушенето на марихуана и агресивното поведение не била установена връзка.

И конопа, и ракията действат неблагоприятно на паметта, но по различен начин.

Алкохолът може да доведе до бели петна в паметта, нарушавайки способността на мозъка да формира спомени. Особено ярко този ефект се проявява при хроничен алкохолизъм.

Канабисът също затруднява запомнянето, и този ефект може да продължи няколко седмици след прекратяване на неговата употреба.

Сред пушачите на марихуана са по-високи нивата на психози и шизофрения, а при алкохолиците – депресии и тревожни разстройства.

Истината е, че засега учените не са единно мнение – злоупотребата, например, с алкохол води до депресия и тревожност.

6. Влияние върху теглото

Въпреки свързаният с пушенето на марихуана повишен апетит, алкохолът в много по-голяма степен спомага за трупане на излишни килограми и затлъстяване.

Пушачите на марихуана похапват, тъй като тетрахидроканабинола намалява силата на естествените сигнали за насищане, и влияе на вкусовите рецептори.

Всички тези данни показват, че марихуаната е доста по-безвредна от алкохола, но не е изследвано въздействието при злоупотреба...