Повечето от нас биха предпочели да прекарат в дома си последните дни от живота си, показва проучване на CNN.

„Вярно е, че здравните проблеми, които изискват хоспис са резултат от неизлечима болест и никога не са повод за празнуване, но дори и в този случай е по-добре да се вземе разумно решения“, казва Джон Радулович, говорител на Националната неправителствена организация за хоспис и палиативни грижи.

Семейството на Боби Кристина Браун, 22-годишната дъщеря на Боби Браун и покойната Уитни Хюстън, трябваше да вземе това решение, когато тя е открита в безсъзнание във ваната през януари. Боби Кристина наскоро бе преместена в хоспис в Атланта.

„В повечето случаи, пациентите и техните семейства имат нужда от време, често в продължение на години, за да планират последните месеци от живота си и да преценят дали хоспис грижите са подходящи за тях“, казва Радулович.

Хоспис грижите се фокусират върху облекчаването на болките и контрола върху симптомите при пациентите, обикновено в собствения им дом. „Целта е наистина да се помогне на хората да са у дома“, казва Радулович. Екипът на хосписа включва лекари, медицински сестри, социални работници и други специалисти по здравни грижи, освен това осигурява подкрепа за семейството на пациента.

Едно проучване установява, че говорейки за фаталния край с лекарите, това може да доведе до по-ранно вписване на пациентите в хоспис, което предполага по-добро качество на живот. „Тези дискусии подобряват резултатите и не пречат на надеждите“, казва Радулович.

Хосписът може да помогне на всеки, който е засегнат от болест с фатален край. Всеки може да получи хоспис грижи, ако лекарите смятат, че няма да живее повече от шест месеца, дори чрез удължаване на живота чрез системи, които поддържат пациентите живи, но не ги лекуват.

„Ако тялото на Боби Кристина е било оставено да следва естествения развой на събитията, лекарите са прогнозирали увреждане на мозъка и фатален край в рамките на шест месеца“, казва Радулович.

Въпреки че програмата третира предимно пациенти с ракови заболявания в ранните стадии, през 1970 г., по-голямата част (64%) от пациентите на хосписите са били засегнати от неизлечима болест, която не е раково заболяване, например деменция, заболяване на белия дроб или други ограничаващи живота медицински състояния.

Животоподдържащите системи са се грижили за хора от всички възрасти. Лекарите е трябвало да се уверят, че пациентите отговарят на изискванията за хоспис грижи.

Ако пациентът живее по-дълго от шест месеца, лекарите смятат, че той може да продължи да получава хоспис грижи, докато страдат от неизлечима болест и няма да бъдат изключени от програмата. Въпреки това, ако състоянието на пациента се подобри, няма да могат да се възползват от този вид медицински грижи.

В много държави за хоспис пациентите обикновено не плащат нищо

„Хоспис грижите се покриват от медицинските застраховки на пациентите“, казва Радулович. „Някои хоспис програми изискват съвместно заплащане за лекарства, но в повечето случаи не се налага“, добавя той.

За малцинството от американците, които нямат здравна застраховка, съществуват програми, предназначени за неосигурените пациенти чрез дарения от общността.

„Въпреки че предназначението на хосписа е да се помогне на пациентите в последните месеци от живота им, мнозина от тях умират скоро, след като са включени в програмата. Една трета от пациентите, получили хоспис грижи, умират в рамките на седмица преди да бъдат включени в програмата“, казва Радулович. „Когато здравните грижи продължават едва няколко дни, е трудно за пациента и техните семейства да се възползват от тях“, казва той.