Когато подбираме храната, трябва да отчитаме не само теглото, но и темперамента…

Например, холериците са избухливи хора. Често не спазват режим, а това води до проблеми с обмяната на веществата. Флегматиците са спокойни, не толкова – активни, оттам и предразположеността към наднормено тегло.

Няма смисъл да вървим срещу природата – изненадващо е, че избухливите могат да пият кафе, а меланхолиците да изяждат тъгата си със сладко.

Физиология

Холерик, сангвиник, меланхолик - „такъв е моя характер“, казваме ние, разпознавайки в този темперамент сходни черти.
Всъщност характерът на всеки човек е уникален, а темпераментът – това е тип поведение в ежедневните ситуации.

И зависи от динамиката на процесите, които протичат в нервната система. По подобен начин със скоростта, с която след възбуждане настъпва забавяне.

Какво забелязва Хипократ?

Различните хора често се държат еднакво в различни ситуации – това забелязва древният учен. И той предлага именно тези условни типа характер, на които психолозите се уповават до днес.

За скоростта на смяна на процесите в нервната тъкан Хипократ още не се е и досещал. Тогава обяснил тази сходност на поведението с преобладаването на определени течности в организма – при избухливите жлъчката е повече, а при флегматиците – лимфата. При сангвиниците повече кръв, а при меланхолиците черна жлъчка.

Друг известен древен лекар Гален, пръв се замислил, че при избор на храненето трябва да се отчитат особеностите на темперамента.

И разсъждава така – ако при холериците има повече жлъчка, означава, че менюто при тях такова, че да не стане повече.

Гален препоръчвал на тези, които са най-избухливи да избягват горчивите напитки, а също и да не ядат лук, чесън и пикантни ястия.

Съвременните учени също стигнали до извода, че ролята на темперамента не трябва да се изключва. И за това има както медицински, така и психологически причини.

1. Меланхолиците може да ядат сладко, когато им е тъжно

Обикновено имат фина душевна организация, като остро реагират на случващото се и често се тревожат за бъдещето, дори и ако всичко изглежда наред.

За да облекчат тревогата си, са склонни да се утешават със сладко. За него то е като едно малко лекарство срещу тъгата и тревожността.

2. Най-големият враг на избухливите

Нервната им система е небалансирана. Изобщо раздразнителността е процес, заложен в нас от природата, за да реагираме бързо на опасността.

Например, бързо да отдръпнем ръката, ако без да искаме сме я опрели на ютията. В този момент в клетките става цяла революция – йоните променят своето местоположение.

Затова с храните, които предизвикват възбуда на нервната система, трябва да се внимава.

Холериците обичат подправки, пикантно и кафе – за да бъдат по-бодри и да вършат всички, което имат като работа. Не трябва да се опитвате изобщо да се отказвате от кафето – това ще предизвика още по-голямо вътрешно раздразнение. Компромисът е кафе с мляко.

3. Сангвиниците е по-добре да ядат у дома

В своето болшинство са екстраверти. Лесно им се отдава общуването, затова често тези весели уравновесени хора могат да се срещат с компании в някакво кафе. Обичат да похапват вкусно и да не се задълбочават много с пресмятането на калории.

4. Флегматиците трябва да разгърнат обмяната на веществата

Обикновено се хранят правилно, но почти не разходват своята енергия напразно, и затова обмяната на веществата при тях е забавена.