Защо хората желаят толкова силно да променят процеси или събития, които са даденост или свършен факт?

Какво следва да направим вместо да губим напразно сили, време и енергия за това, което не може да се промени?

Пътят към промените

Когато започнем да осъзнаваме и малко повече да научаваме за себе си и за околните и случващите се с тях събития, сякаш започваме да дишаме отново.

Усещаме прилив на нови сили, за да живеем, да вървим напред, да се учим по нов начин да общуваме с хора, да гледаме на себе си и на света с други очи.

Подобни изменения се случват с нас, благодарение на факта, че осъзнаваме себе си, причините за неуспехите и направените грешки.

Невинаги когато започнем да осъзнаваме себе си, правилно разбираме какво трябва да правим с тези знания по-нататък.

С какво да се занимаваме, какви да бъдем, с кого да създадем близки отношения?

Изключения са случаите, когато човек се доверява на услугите на психолог, който да го съпровожда по пътя на промените.

В останалите случаи сме склонни да правим неправилни постъпки, в желанието си рязко, бързо и безболезнено да променим живота си в по-добра посока.

Обикновено това се последва от грешки, разочарование.

Не можем да променим отношения, които вече не съществуват

Обикновено опитът от новите впечатления и поемането на отговорност за собствения живот навеждат човека на мисълта , че е по силите му да повлияе на хората или на техните отношения.

Така например, човек може да поиска горещо върне бившата си възлюбена или да възстанови връзката си с приятели от детството, игнорирайки фактът, че с тях вече нямат нищо общо.

Отношенията – било то интимни, приятелски, родствени, всякакви е невъзможно да се променят просто защото вече ги няма.

Човек в този случай може да обърка промени миналото с осъзнаването как следва да се държи във връзка, която е била важна за него, но не е успял да съхрани.

Да изтрием травмите от миналото

Когато човек преживява психологически травми – било то в детска, или в зряла възраст, неговата психика е предразположена към неблагоприятни изменения.

Понякога дълго влияят на човека, като не му позволяват да разкрие възможностите си, както би искал, да удовлетвори потребностите си да бъде щастлив и доволен.

Психологическата травма е събитие, което не може да се промени както би ни се искало, защото е случил се факт, останал далеч в миналото.

Това, което е по силите на човек да направи, в стремежа си напред по пътя към щастието и хармонията – това е да се излекува от нея.

Да променим родителите си

Желанието ни да променим родителите е свързано с потребността да бъдем по-близо до тях, да усещаме тяхната любов и внимание, ако детето е било лишено от това в детството.

Също то може да се прояви при желание да видим в родителите други хора – успешни, силни духом.

За съжаление, не можем да ги сменим с други хора.

Това може да се случи в един единствен случай – когато човек изпитва силно желание да стане друг и сам предприема стъпки в тази посока.

Възрастта не се поддава на изменения

При всички възможности на съвременната медицина и индустрия, които могат да накарат времето да спре, биологическата възраст не може да се промени.