Учени откриха в слюнката на кърлежи белтъчини, спиращи възпалението при заболявания на сърцето.

Откритите в слюнката на кърлежи протеини могат да се използват за лечение на потенциално смъртоносни болести на сърцето, установиха учените от Оксфорд.

Тези специфични белтъци предотвратяват развитие на възпаления в сърдечно-съдовата система и така спасяват животи.

Миокардитът е възпалително увреждане на сърдечния мускул, често причинява смъртта, дори и на млади хора.

Изследване, проведено от специалисти от университета Оксфорд, откри специфичен белтък в слюнката на кърлежите със свойство да свързва и неутрализира хемокини.

Това са сигнални молекули, образуващи се по време на болестта.

Хемокините привличат клетки, които предизвикват възпаление, така че ако се неутрализират, може да се избегне възпаление.

Приблизително 1/3 от заболелите от миокардит впоследствие развиват дилатационна кардиомиопатия и сърдечна недостатъчност.

В особено тежки случаи се налага и сърдечна трансплантация.

Слюнката на кърлежа съдържа 1500-3000 белтъка в зависимост от вида на насекомото.

Някои от тях не позволяват развитието на възпалителна реакция.

Тези белтъци дават възможност на кърлежите да се хранят по 8-10 дни от кръвта на животни и да остават незабелязани.

При попадане в организма на животното, на който паразитира кърлежа, те блокират синтеза на хемокини и така предотвратяват болезнено възпаление, което би ги издало.

Учените открояват няколко такива белтъка и показват как един от тях P991_AMBCA, получен от разпространен в Америка кърлеж, блокира действието на хемокините.

Именно последните предизвикват възпаление при миокардит, сърдечен пристъп и инфаркт.

Миокардит е разрушително заболяване, за което съществуват само няколко начина на лечение, обяснява професорът, водещ автор на изследването.

Резултатите от последното изследване дават възможност за използване на особеностите на хранене на кърлежите за създаване на препарат, спасително средство за много хора.

Може да се използва и при други заболявания, при които възпалението играе важна роля, например, инсулт, панкреатит и артрит.

Да, не са симпатични, но тези малки създания пазят тайната за лечение на цял спектър от заболявания, добавя професорът, начело на фондацията, финансирала изследването.

Предстои дълъг път на изследвания, но слюнката на кърлежите може да се окаже наистина лечебна, макар и нетрадиционна област на изследване.

Друга ценна за медицината суровина са секретите на жлезите на скорпиона. Сега за добиване се използват не особено хуманни начини.

Най-често членестоногите за бият с ток, а след това образувалия се секрет се изземва с игла, която се забива в жлезата на скорпиона.

Тази процедура е потенциално опасна за човека.

Първото, защото в опит да се защити скорпиона може да ужили човек и второ, има риск изземващият секрета също да бъде ударен от ток.

Марокански учен разработва специален доилен апарат за скорпиони, който се нарича VES-4.

Състои се от капани за скорпиони, електроди, стимулиращи отровните жлези и съд за събиране на получената отрова.

Устройството се управлява дистанционно и може да се приспособи за всякакви размери на скорпиона.

Разработчиците на апарата твърдят, че токовите удари не са толкова болезнени и след процедурата всички скорпиони се чувстват нормално.

Кърлежът и скорпионът са насекоми, които всяват страх и ужас, особено сред нежната половина на човечеството.

Но зад на пръв поглед ужасяващата за повечето хора външност се крият лекарства за цял спектър от заболявания, които и днес трудно се поддават на лечение.