Късата юздичка на устните – горна или долна, не е заболяване, а анатомо-топографска особеност на структурата на предверието на устната кухина.

Отнася към структурните отклонения на меките тъкани на устната кухина.

Причини за къса юздичка на устните

Причините за тази особеност се крият в нарушеното формиране на лигавицата на устната кухина и на вродени анатомични аномалии на нейното предверие.

Тези нарушения се предопределят от наследствени и външни фактори в първите 2 месеца на бременността.

Тогава се формира лицевият скелет на ембриона и устната кухина.

Юздичките на устните /frenulum labii/ се намират в предверието на устната кухина и от всички страни са ограничени от бузите и зъбите.

Покритието на предверието е лигавица, състояща се от многослоен плосък епител.

Юздичките са еластичен конструктивен елемент на предверието на устната кухина и служат за ограничение на подвижността на устните.

Симптоми на къса юздичка на устните

Явни симптоми на горна къса юздичка са слаба подвижност на горната устна, която не може да покрие напълно зъбите.

Специфично може да бъде и положението на една от устните при усмивка, с невъзможност за откриване и на двете зъбни редици.

Първите признаци, още в бебешка възраст на къса юздичката на горната или долната устна, са съществени затруднения при сучене.

Кърмещата майка трябва да обърне внимание на това как бебето засмуква гърдата и колко бързо се уморява от сучене и кога отново огладнява.

Обикновено този дефект се открива веднага след раждането.

Майката се уведомява от неонатолозите и в нейно присъствие дефектът се отстранява чрез подрязване на юздичката.

Усложнения и последствия

Доста често късата юздичка на горната устна предизвиква диастема – разстояние между горните централни резци.

Това прави зъбите по-чувствителни, заради нарушение на разположението на алвеолите към зъбните корени. Такива зъби са предразположени към кариес.

А проблемите с дикцията се изразяват в трудности при произнасянето на устните и устно-зъбните съгласни звуци – б, р, м, в, ф.

Освен разстоянието между горните и долните зъби, най-честото усложнение от късата юздичка на устните е формирането на неправилна захапка.

Когато юздичката на долната устна вече в зряла възраст е къса, с течение на времето се стига до оголване на шийките на долните зъби.

Често между венците и зъбите се образуват гингивални джобове, които са предпоставка за развитие на пародонтит.

Диагностика на къса юздичка на устните

Провежда се визуален преглед на устната кухина, при който се определя разстоянието между основата на гингивалната папила и двата предни резеца. За норма се смята разстоянието в пределите 5-8 мм.

Лечение на къса юздичка на устните

Единственият метод, с който се лекува късата юздичка на устните, е хирургичният.
Операцията се нарича френулотомия или френектомия.

Френулотомията се състои в подрязване на късата юздичка с ножици или в изрязване на тъканта със скалпел. Интервенцията изисква местна упойка, съпровожда се с незначително кръвотечение.

След операцията мястото на интервенцията се подува и боли. Белегът на мястото на подрязването или изразяването обикновено се разсейва.

Френектомията е медицинска процедура, която се провежда с помощта на лазер с минимална седация с нанасяне на обезболяващо на лигавицата.

Кръвотечение при този метод на практика отсъства. Заздравяването е в много по-кратки срокове, отколкото при другия метод.