Кисти и папиломи в кухината на фаринкса и на носа могат да се появят във всяка възраст. Основното лечение на тези новообразувания е хирургично.

Кисти и папиломи са доброкачествени новообразувания, които могат да се срещнат повсеместно в човешкия организъм.

Кистата представлява ограничено натрупване на течност – слуз, която има тънка обвивка. Причината за появата на кисти досега остава неясна.

Възможно е механизмът на формиране на тези доброкачествени образувания е свързан със запушване на слузестите жлези. Често кисти се образуват след раздразнение на гласовите връзки.

Папиломите представляват брадавични образувания, появата на които е предизвикано от човешкия папилома вирус.

Съществуват повече от 100 вида човешки папилома вируси, и някои от тях е възможно да доведат до появата на папиломи на шията и по цялото тяло, включително и в носната кухина и на фаринкса.

Кисти на кухината на ларинкса и на носа

Кистите в кухината на глътката се срещат в различни отдели, но най-често в сливиците.

Това са фоликулярни кисти, които обикновено са изпълнени с гнойно съдържимо.

Срещат се интрамуларни или същински кисти, които са с вътрешна епителна „настилка” и изпълнени със слуз. Обикновено интрамуралните кисти се разположени в областта на сливиците.

Размерите на истинските кисти са малки, затова обикновено не предизвикват никакво безпокойство. Понякога у болния се появява усещане за чуждо тяло във фаринкса.

Лечението на фаринкса е хирургично. Премахването на кисти се извършва със скалпел или с електрокогулатор.

Фрагментът на премахнатата киста подлежи на по-нататъшно хистологично изследване.

Основна причина за образуване на кисти в устната кухина е запушване на протоците на жлезите, образуващи слуз.

При частично или пълно запушване на протоците слузта започва да се натрупва в кистата.

Жлезите не престават не престават да функционират, което води до постоянно увеличаване на размерите на кистата.

Традиционно кистите на носната кухина се лекуват хирургично. И не всички подлежат на хирургично отстраняване.

Ако кистата на носната кухина не предизвиква дискомфорт и главоболие, то обикновено не се пипа.

Още един метод за лечение на киста е ендоскопска интервенция, при която достъпът до кистата се осъществява чрез естествените кухини на носа.

Хирургичната интервенция при киста на носа невинаги може да ни избави от болки и дискомфорт. След операцията периодично е възможно да възникнат синузити.

Папиломи на кухината на фаринкса и на носа

Папиломите на фаринкса най-често се срещат при жени на възраст от 20 до 40 години.

Възникването на папиломи е възможно на небните дъги, мекото небце и на езика. До тези не увеличат размерите си, остават незабелязани.

Папиломите на гърлото са с мека консистенция, грапава повърхност и светъл цвят в сравнение с околните на тъканите на лигавиците. При малките деца папиломите често се разпространяват към цялото небце и небните дъги.

За определянето на тактиката на лечение на папиломите е необходимо да се разбере каква е причината за тяхната поява.

В зависимост от конкретния случай за лечение на папиломи се прилага криодеструкция, лазерно отстраняване, хирургично или химическо премахване.

Папиломите на носната кухина се разположени предимно на страничната стена на носната кухина или на предверието на носа. В редки случаи подобни новообразувания се срещат на преградата на носа.

Папиломата на носа обикновено расте достатъчно бавно, но с течение на времето се нарушава носовото дишане. По външен папиломите приличат са с форма на гъби или цилиндрични.