Отминаващата година за много от нас беше трудна с голям брой събития, едни положителни, а други не чак толкова.

В сферата на клетъчните технологии също се случиха няколко интересни събития както на ниво фундаментална наука, така и и в медицинската практика.

По света бяха проведени множество важни научни експерименти, доближаващи ни до масово използване на различни типове клетки.

Десетки статии, изучаващи свойствата на столовите клетки, бяха публикувани в научни списания.

А буквално преди няколко дни се появи съобщение за създаването на първия синтетичен аналог на сърдечна стволова клетка.

Увеличава се броя на търговските компании, предлагащи не само получаване и съхранение, но и използване на стволови клетки за лечение.

Но точно през 2016 беше проведена активна кампания против „сивите“ клиники, които само в САЩ са 500.

Някои от тях бяха закрити, защото някои пациенти получиха странични ефекти от въвеждането на клетъчни препарати. Това веднага предизвика резонанс и нова вълна от „антистволови“ изказвания.

Детайлното проучване на случаите показва, че всички проблеми са свързани или с клетки от непроверени източници или със собствени клетки, обработени с нарушение на правилата за стерилност и подбор на реагенти.

Както често се случва, икономията разрушила не само здравето на пациентите, но и репутацията на клиниките.

За щастие, експерименталните терапии с адекватно подбран източник на клетки при спазване на всички правила за стерилност на помещенията активно продължават.

Всъщност, клетъчните технологии сега се намират в много трудно положение. Всички прекрасно разбират, че странични ефекти или случаи на непоносимост има при всяко лекарство.

И смъртта от употреба на фармацевтични препарати вече не е изненада за никого.

В същото време всеки неудачен опит за използване на клетъчен материал се разглежда придирчиво, и целият отрасъл е изложен на опасност.

Вероятно, за да предпази, Международната асоциация на изследователите на стволови клетки през отиващата си 2016 г., публикува обновени препоръки за използване на различните типове стволови клетки.

Основните тези са максимално сътрудничество на наука и медицина, провеждане на клинични изследвания по всички правила.

И най-големият съвет на учените – да се отказва участие в съмнителни проекти, чиято основна цел е финансовата изгода в ущърб на пациента.

В тъканното инженерство всичко се развива бързо, макар и не толкова, колкото на всички би им се искало.

През тази година станахме свидетели на много различни методи за получаване на органоиди и пълноценни фрагменти на тъкани.

А съвсем неотдавна с помощта на 3Д-печат кръвоносните съдове кръвоносни съдове демонстрираха своята функционалност в организма на маймуни.

Светът се отнася все по-трезво към създаването на органи

Учените отрезвяват обществеността, която непременно иска да получи всичко веднага.

Потвърждението е статията в рецензирано научно списание, където са описани проблемите, заради които досега не е създаден пълноценен човешки черен дроб или друг сложен орган.

Но здравословният скептицизъм не е песимизъм. Напротив, благорадение на него проблемите се решават, а тъканното инженерство се развива.

Когато се открие несъвършенството на технологиите, става по-разбираемо как да се поставят правилно приоритети, над които да се работи по-нататък.

Тенденциите на 2016, плавно преминаващи към 2017 са безопасност, разумност на методите и амбициозност на проектите.

На почит са интердисциплинарността , сътрудничество между лекари, учени, регулаторни органи и обществеността.

Очакванията от настъпващата година са големи – нови фундаментални пробиви и практически възможности.