Колкото по-голям е хладилникът, толкова повече са пресните продукти на масата? А ако не е така. С колкото повече се увеличава обемът на хладилника, толкова по-голяма е сметката за електроенергия. Защо се случва така?

Еволюцията не е успяла да приспособи нашето тяло към преработена храна, която произвежда хранителната индустрия и с чиито цветни опаковки са пълни магазините.

И тялото ще остане неприспособено след 100, и дори след 1000 години.
Хладилникът е ярък символ на потребителската култура на съвременното общество. Сякаш ни привлича по нощите и не дава покой през рекламните паузи. Забележителна е тенденцията, че през последните години – хладилниците са пораснали.

Те поглъщат цялото пространство в кухнята, електроенергията, нашите пари и силата на волята.

Защо така се случва и каква е вредата от големия хладилник, ще обсъдим в настоящата статия?

Типове хладилници

По време на социализма хладилникът бил разкош. През 60-те години само 5.3% от семействата можели да се позволяват този домакински уред.

През 80-те години в повечето от домовете имало миниатюрните „Мраз“. Те били малки по размер и обем хладилници, в които отсекат за замразяване не се отделял в отделна камера, а представлявал само затворен рафт вътре.

По-късно започнали да пускат двукамерни хладилници, като станали по-високи и по-широки. По обем хладилниците в Европа и Азия са обикновено не повече от 280-300 литра.

Замразяване на пари

Хладилникът е един от най-скъпите от гледна точка на потреблението на електроенергия битови уреди, тъй като работи цяло денонощие. Обикновено годишното енергийно потребление на хладилника е от 230 до 450 киловатчаса.

За сравнение – средният ноутбук употребява годишно по 72 киловатчаса. Освен това колкото повече остарява хладилника, толкова повече енергия замразява При цена на киловат средно около 16-17 стотинки, това прави около 70-80 лева годишно.

Размерът има значение

Но основният минус на големите хладилници, че заради тях страда хранителният режим. Първо, колкото е по-малък хладилника, толкова по-често ще ви се налага да ходите до магазина.

Вследствие на това – толкова по-свежи ще са продуктите. Големият хладилник позволява да се пазарува веднъж седмично, а и по-рядко, като се предпочитат различни полуфабрикати.

Второ, според ръководителя на лабораторията за изучаването на храненето в Корнелския университет, професорът по диетология Браян Уонсинк, от много години изследващ хранителното поведение на хората, семействата, в домовете в които има големи хладилници, се употребява много повече храна, е голяма вероятността вместо една да купите няколко опаковки сладолед.

Това на свой ред увеличава шансовете да слагате по-големи порции или да ядете допълнително.

Символ на потребление

Както се казва и в началото, хладилникът е един от символите на потребителската култура. Според Националния съвет по опазване на ресурсите, средният американец изхвърля около 25% купени продукти и напитки.

Една от причините за толкова неразумно потребителско поведение са огромните хладилници. Хората забравят, че в тях се съхранява, и им изглежда, че още една опаковка сирене няма да е излишна.

Освен това, много съхраняват в хладилника, дори тези храни, които не са им нужни. Така например, понякога в камерата се слага пресен лук и картофи.

Но в хладилника не само е студено, но и влажно – на тези зеленчуци може да се образува плесен. Не трябва да се съхраняват в тестени изделия, и различни подправки и сосове. Идеална среда за тях е стайната температура.