Как загрижените родители превръщат здравите деца в болни, в кои храни следва да се търси подкрепа за имунитета и защо децата трябва да боледуват?

Нека първо, да се ориентираме в понятията. Кои деца можем да отнесем към групата на често боледуващите? И наблюдава ли се нарастване в есенно-зимния период?

Често боледуващо дете – това са деца в ранна възраст, които се разболяват по 5-6 пъти в годината. Трябва да се отбележи, че боледуват не само в сезона на настинките, но и през останалото време на годината.

Макар, и през есенно-зимния период честотата на респираторните заболявания да се увеличава.

Тоест децата се раждат със слаб имунитет? Каква е причината?

Причините всъщност са много. Първо, състоянието на детето зависи от характера на кърменето. Ако майката продължително време го е кърмила, вероятността от чести респираторни заболявания се понижава.

Също голяма роля играе местопребиваването. Живее ли детето в апартамент, където има 3-4 души, или са 10. Разбира се, ако апартаментът е с много голяма гъстота на населението, тогава вероятността от чести заболявания се увеличава.

Също следва да се отчитат генетичните особености, районът, в който живее детето и състоянието на околната среда.

Но най-важното са особеностите на възпитанието в семейството.

Ако детето расте изнежено, ще бъде слабо и боледуващо.
Най-често така се получава, че често боледуващо едно дете става благодарение на родителите, тъй като прекалено много го изнежват, подривайки така имунитета му?

И не са само условията. През последните години се прекалява с имуномодулаторите. Всички говорят за имунитета, всички го стимулират.

А това е много сложна система, и децата в ранна възраст се намират в етапа на нейното изграждане. И когато детето боледува леко, 5-6 пъти в годината, това е добра тренировка за защитните сили на организма. Защото в никакъв случай не трябва да има груба намеса в имунната система.

Най-естествен стимулатор е храната – обезпечеността на организма с белтъци, витамини и микроелементи.

И по-точно на имунната система оказват влияние микроелементи като желязо, цинк, селен, йод, това са 4 основни микроелемента, и 4 витамина – А – неговата водоразтворима форма, бета-каротинът оказва съществено влияние, витамин Е, РР и витамин С.

Понякога, когато се анализира историята на заболяването, че през годината детето е получавало 5-6 имуномодулатора, а родителите се изненадват, защо тяхното чедо продължава да боледува. Истинската причина, обаче е в небалансираното хранене.

Често може да се чуе, че имунитетът на детето е здравословното хранене, сънят и дневния режим. Нима е толкова просто? Може ли през зимата някакви билкови отвари да се приемат за профилактика?

Това изглежда просто, но всъщност е основния проблем.

Що се отнася до билковите препарати, много родители ги използват с удоволствие. Например, приготвените на основата на ехинацея.

Но много хора забравят, че дори и безвредни, както изглеждат, фитопрепаратите могат да окажат мощно въздействие върху организма.

Изобщо родителите се делят на 2 групи – такива, които се боят много от високата температура, и дори понякога купуват антибактериални препарати без лекарско предписание.

Втората група пациенти, въпреки ясните препоръки на лекаря, че на детето трябва да се даде антибиотик се отказват от такова лечение.

В резултат може да се стигне до сериозни усложнения.
Затова и вече се използват бързи тестове за диагностика на бактериални инфекции.