Лаеща кашлица при деца – това е появата на много интензивна кашлица, която напомня на кучешки лай. Такава кашлица е най-честото проявление на заболяванията на дихателните пътища.

Обикновено този симптом се среща при деца до 6 години, което е обусловено от анатомо-функционалните особености на структурата на дихателния им тракт. Независимо от причината за появата на този симптом, е необходимо задължително да се търси лекарска помощ, тъй като това може да бъде незначителен симптом на по-сериозна патология.

Причина за лаеща кашлица при деца

Кашлицата е защитен механизъм, който не позволява на никакви организми да попадат в бронхите и белите дробове. Ако прах, слуз, трохи от хляб или всякакви микроорганизми попаднат в дихателните пътища, това дразни рецепторите в ларинкса и фаринкса, трахеята и бронхите, което предизвиква възбуждане на центъра на кашлицата.

Благодарение на този механизъм чуждото тяло се извежда със слузта и с тласъците на кашлицата. Така организмът на детето се пази от всичко чуждо.
Изхождайки от този механизъм всички причини за поява на лаеща кашлица могат да се разделят на 3 основни групи:

1. Инфекциозни агенти;
2. Алергични тригери;
3. Механични дразнители;

Сред инфекциозните причинители на заболявания на дихателните пътища, които се съпровождат с появата на лаеща кашлица са вируси и бактерии. Сред бактериите причина най-често могат да бъдат най-разпространените причинители на заболявания на дихателните пътища – пневмококите, стрептококите, стафилококите и микоплазмата.

Сред вирусите има много причинители на заболявания на респираторния тракт – това са грипните вируси, парагрип, аденовируси, респираторно-синцитиалния вирус. Но всички тези микроорганизми имат еднакъв механизъм на въздействие върху бронхите и по еднакъв начин могат да предизвикат лаеща кашлица.

Децата имат свои особености на структурата на дихателните пътища, на първо място при тях не е толкова добре развит епитела с ресниците, който отговаря за елиминацията на патогенните частици.

Затова и най-често се подлагат на действието на всякакви агенти, които не могат да бъдат евакуирани. При децата носните пътища са тесни, снабдени са с кръв много добре, което води до това, че бързо се изпълват със слуз и затрудняват дишането.

Рискови фактори

Изхождайки от основните групи причини за възникване на лаеща кашлица, трябва да се отделят рисковите фактори за развитие на тази патология
1. Децата до една година, заради анатомичните си особености автоматично попадат в рисковата група за развитие на подобни симптоми;

2. Децата с атопия в анамнезата или в семейството;

3. С предразположеност към бронхообструкция;
4. Чести простудни заболявания при детето;

Симптоми на лаеща кашлица при детето

Може да бъде симптом на ларингит, фарингит, трахеит, стенозиращ ларинготрахеит, бронхит, алергичен оток на ларинкса или на наличие на чуждо тяло. Всички тези заболявания имат свои характерни симптоми, които трябва да се отчитат комплексно.

Сухата лаеща кашлица в детска възраст е симптом на трахеит. Такава кашлица е повърхностна, честа, непродуктивна и болезнена.
Влажната лаеща кашлица при детето – това е проявление на бронхит.

Когато е с температура, най-често е признак на инфекциозно заболяване, а когато е без или става въпрос на алергична реакция или за наличие на чуждо тяло.

Лечение на лаеща кашлица при деца

Зависи от причината. Антибиотици се използват само при строги показания – ако има подозрения за пневмония или коклюш. В други случаи на вирусна етиология антибактериални препарати не се назначават.