Страхът от зъболекари, когато предстои лечение на зъби, при много от нас здраво се е закрепил от самото детство.

В резултат необходимостта от посещение на лекар се отлага до момента, когато процесът вече е прогресирал до хроничен и е необходимо сложно и продължително, а понякога и болезнено лечение.

На помощ днес идва местната упойка, който облекчава неприятните усещания. Но има манипулации в стоматологията, които изискват пълна упойка.

Тези мероприятия имат за цел да направят процедурата максимално комфортна, безболезнена и да премахнат страха от зъболекарския стол и инструментите на лекаря.

Но какво е важно да знаем за това как се провежда пълната упойка в денталната медицина?

Най-общо за наркозата

Съвременните зъболекарски кабинети са много по-напред от това, което много от нас помнят от детството – оборудването им позволява провеждането на дори най-сложните манипулации в областта на зъбночелюстния апарат с максимално удобство и комфорт за пациентите.

Освен това много клиники днес лекуват зъбите под наркоза, което позволява напълно справяне със страха и негативните емоции, а също и различните вегетативни реакции, свързани с тях.

Лечението на зъби под наркоза, и по-точно в състояние на медикаментозен сън – това днес не е мечта, а напълно реална услуга.

Липсата на болки и отрицателни емоции при процедурата е гаранция за качествено и пълноценно лечение. Много от съвременните клиники предлагат различни видове обезболяване.

Това може да бъде традиционната анестезия, пациентите я наричат – замразяване, използване на лека седация или лечение под наркоза.

Конкретният вид обезболяваща процедура ще зависи до голяма степен от това какъв обем интервенция се налага, и в какво състояние се намира пациента – като се отчита възрастта, здравословното състояние и психоемоционалните реакции.

Лечение под наркоза – необходимо ли е?

Днес стоматологичното лечение под наркоза се смята за една от най-популярните процедури, във връзка със силния страх на пациентите пред болезнените усещания и често много напредналите проблеми на устната кухина.

Но следва веднага да се внесе яснота, тъй като лечението под наркоза в зъболекарския кабинет в обичайното за нас разбиране не се прилага.

Наркозата по своя вид се различава от тази прилагана в хирургията – напълно различна е и по сила на въздействие, и дълбочина на изключване на съзнанието.

Важно е да се помни, че колкото и добра и безопасна да е съвременната наркоза, това е сериозно вмешателство в човешкия организъм.

И затова, за неговото приложение трябва да има строги показания. Далеч не всички процедури и манипулации лекарят ще провежда именно под наркоза, има много видове стоматологични лечения, които могат да се извършват и при местна упойка.

А ако се лекува под пълна упойка?

Често лекарите предлагат лечение на зъби под пълна упойка при необходимост от сложно, болезнено и голямо по обем вмешателство.

Например, имплантацията на зъби може да е едно от показанията, а също и множественото премахване на зъби или такива, които са един от друг и са силно разрушени.

Зъболекарите казват, че страхът и нежеланието да се изпитва болка – не е показание за наркоза, докато истерията и паническия страх с вдигане на кръвното налягане, е такова.

Противопоказания за наркоза са алергии към медикаменти или компоненти на наркоза, а също и при бременност и епилепсия. Относителни противопоказания са патологии на сърцето и на кръвоносните съдове.