Когато жената донесе от родилния дом малкото парченце щастие обикновено цялото внимание и грижи са насочени към него – кърмене, хранене, режим на сън.

Но ако в първите месеци оставим здравето на самотек, то умората и незарасналите рани могат сериозно да помрачат радостта от майчинството в бъдеще.

Какво трябва да се направи в първия месец след раждането, за да влезем във форма и да се радваме на майчинството пълноценно?

Справедливо ли е да се пренасочва фокусът на вниманието върху новороденото?

Каквото и да било раждането – изтощително или такова, за което мечтае всяка жена – бързо и безболезнено, това е голямо натоварване за изтощения от бременността женски организъм.

След раждането ситуацията, поне на пръв поглед, коренно се променя – жената е достатъчно зряла, нейният организъм сам ще се справи.

Но при нарушения в процеса на физическата и емоционална промяна след раждането те ще се натрупат като снежна топка и ще повлекат след себе си и други проблеми.

Първото правило на природата гласи – първо мама, след това детето.

Ако по време на бременността, бъдещата майка се е старала да се предпази от излишните негативни мисли, емоции и досадни съвети, то сега има нужда от здравословен егоизъм.

През първите 2 месеца детето се учи да се доверява на света, да опознава мама, нейната любов и ласки.

За да премине пълноценната адаптация успешно, майката трябва да си даде възможност за пълноценно възстановяване.

На какво обръщат внимание лекарите?

Матка

За да се върне по-бързо утробата до нормалните си размери, бебето трябва максимално често да се докосва до гърдите – буквално от първия плач.

Освен това акушерите от старата школа твърдят, че родилката е полезно да лежи по корем и е добре да започне да го прави още в първите дни.

Последната препоръка обаче важи само при неусложнено влагалищно раждане.

Влагалищни течения

Продължителността на отделяне на лохии е доста индивидуална.

Но се смята,че към края на 8-та седмица след раждането лигавицата заздравява напълно.

Ако и след това обилните кървави течения, както след раждането, продължават, е необходимо консултация с гинеколог и ултразвук.

Трябва да се изключи полип, ендометриоза или останало в маточната кухина парче плацента, който не позволява пълно заздравяване на лигавицата.

Ако тези причини бъдат изключени, лекарят назначава кратък курс кръвоспиращи препарати.

Изхождане и уриниране

Не е тайна, че за пълноценно съкращение на матката както червата така и пикочният мехур трябва да се изпразват своевременно.

Първоначално жената може да няма позиви за уриниране, затова лекарите препоръчват ходене по малка нужда на всеки 2 часа, да не се чакат позиви.

Проблемите с изпразването на червата могат да бъдат свързани както с използването на упойка, която забавя перисталтиката, така и с проведена епизиотомия.

Жената инстинктивно ще се страхува от болезненост при дефекация.

Проблемът може да се реши с използване на слабителни средства, или вазелиново масло, изпито на гладно, под ръководството на лекар.

Кой лекар задължително трябва да посети жената след раждане?

Гинекологът от женската консултация, който жената е посещавала през целия период на бременността, ще очаква жената на посещение 4-6 седмици след раждане.

Основният въпрос ще бъде дали всичко е наред с кърменето.

Също ще направи преглед дали матката се е върнала към нормалните си размери, състояние на шевовете, ако има такива.