Признаваме честно, използвахме това гръмко заглавие, за да обясним защо не съществуват лекарства, които ще ни помогнат да не се напием на Нова година.

Дори изпиете цяла опаковка активен въглен, преди да седнете на новогодишната трапеза, ударната доза алкохол ще неутрализира ефектът на препарата.

За да не се напием на новогодишната трапеза, трябва да пием умерено и поне малко да разбираме механизма на действие на етанола.

Защо хората се напиват?

В Япония Министерството на здравеопазването допуска ежедневна употреба на 40 грама етилов спирт или 800 мл бира, а в Полша максимално безопасната доза е 20 грама.

Това разминаване е обусловено от генетичните особености на населението. Но колкото и да държи на алкохол един човек, етанолът изминава своя класически път във всеки един човешки организъм.

• В стомаха и в червата алкохолът се абсорбира в кръвта

И основната част от него или 75% се натрупва в главния мозък.

Докато алкохолът не е твърде много, действа тонизиращо, но всяка следваща халба бира активира рецепторите на гама аминомаслената киселина /ГАБА/, важен невромедиатор, потискащ функцията на централната нервна система.

Това предизвиква седативен ефект, след еуфоричната възбуда човек се отпуска и започва да му се приспива.

Сега знаете защо някои падат в чинията с новогодишната салата, когато се напият.

 

• Неутрализацията на алкохола протича в черния дроб

Първоначално ензимът алкохолдехидрогеназа превръща етанола в оцетен алдехид.

Последният е токсичен и дори в малко количество предизвика гадене, повръщане, нарушения на сърдечния ритъм, сухота в устата и останалите странични ефекти на алкохолната интоксикация.

За да се неутрализира опасният алдехид, се включва друг ензим – алдехиддехидрогеназа.

С нейна помощ оцетният алдехид се превръща в безвредната оцетна киселина, а последната на свой ред във вода и въглероден диоксид. Така изтрезняваме.

Ако двамата ензима са еднакво активни, човек може да се превърне в устойчивия оловен войник на трапезата. Той пие много и се чувства добре по време и след Новогодишното надпиване.

Не при всички обаче е така.

Ако алдехиддехидрогеназата не успява оперативно да преработи оцетният алдехид в киселина, човек едва ли ще получи удоволствие от алкохола.

Напива се бързо, страда от гадене и главоболие. Впрочем, има много малко шансове да стане алкохолик, защото не му се отдава да пие, както се по-народному.

Активността на ензимите, отговорни за скоростта на метаболизма на алкохола, се определя генетично.

Ако нито вие, нито родителите ви сте се държали на много алкохол, наивно е да мислите, че няколко таблетки активен въглен ще ви помогнат да пиете много, без да се напиете.

Помагат ли ентеросорбентите да не се напием?

Както разбрахте, толерантността към алкохола, е наследствена черта и не е по силите на никакви таблетки да променят този факт.

Освен това, приемането на каквито и да е лекарства на празничната трапеза не е препоръчително.

Алкохолът взаимодейства с огромен брой активни вещества и многократно усилва техните страничните ефекти.

Единствено изключение са ентеросорбентите – лекарствата, които свързват в храносмилателната система опасните ендогенни и екзогенни вещества.

Активният въглен трудно се справя обаче с етанола. Има други по-подходящи препарати за тази цел.

И на новогодишната трапеза трябва да се набляга на храни, богати на витамини от група В, които забавят абсорбцията на алкохола в кръвта.

Как да не се напием на новогодишната трапеза?

Трябва да запомним правилото да не изпиваме повече от 50 мл твърд алкохол на час.

Така черният дроб ще успее да преработи и изхвърли етанола от организма, редувайте алкохола с вода.