Само до преди неотдавна човек, пробягал маратон, изглеждаше в очите на околните античен герой, супермен. Маратонът изглеждаше дистанция-легенда, преодоляването на която можеха само хора със свръхспособности. Но от година на година маратонът става все по-близък до хората. И ето вече полумаратоните са редово събитие, а на масови маратони излизат стотици и дори хиляди участници. Само в САЩ всяка година се провеждат по 1100 маратона, сред които известният Бостънски маратон.
В резултат маратонът се превърна в дистанция, която може да пробяга, дори доста далече от спорта човек. Достатъчно е да побягаш по района няколко месеца и може да излезеш на старта. Да не би през последните 100 години хората да станаха по-силни и по-издръжливи или по-самонадеяни. До къде ни води маратонът – към здравето или срещу него?
Факт!
Защо хората бягат на маратон?
Според резултатите от проучванията, мъжете-маратонци са по-склонни към конкуренция, кмъ свръхпостижения. Жените, които бягат на маратон обикновено говорят за психологически причини: „за по-добро настроение“, „да се чувствам свят от света“, или просто планирали отслабване в процеса на подготовка.
Интересен момент. Заради увеличаване на броя на участниците през последните години средният темп на маратона се е забавил. Победителят на първите Олимпийски игри избяга дистанцията за 2 часа 58 минути и 50 секунди, а световният рекорд сред мъжете е 2 часа 2 минути и 57 секунди. Но въпреки всичко това, средното време за завършване на масови маратони, както и преди, остава непроменено – 4 часа и 35 минути.
В миналото маратонът е бил запазен само за мъже, днес всички бягат – жени, деца, старци, хора с ограничени възможности.
Факт!
През 2011 г. 27-годишната американка Амбър Милър пробяга маратон в Чикаго в 39 седмица на бременността. Веднага след пресичане на финалната линия получава контракции. Раждането преминава успешно. Това не било първото бременно на Милър. През 2009 г. тя бяга маратон в 17 седмица на бременността.
Днес маратонът престава да бъде свръхпостижение. Защото е малко да се подготвиш и да избягаш 42 километра и 195 метра, трябва и да останеш здрав.
Маратонът и сърцето
Изследванията показват, че като цяло подготовката за бягане на далечни разстояния укрепва сърцето и понижава риска от сърдечно-съдови заболявания. До подобни заключения учените стигат въз основа на наблюдения на мъже в напреднала възраст.
В рамките на друга изследователска програма наблюдение се водело на жени, повече от 50%, от които имали минимум един рисков фактор на развитие на сърдечно-съдови заболявания:
• Повишени нива на холестерол;
• Хипертония;
• Заболявания на сърцето при близки роднини;
Подготовката за маратона довела до понижаване нивата на лошия холестерол. Нивата на триглециридите в кръвта също спаднали – с 15%. Според лекари, при правилна подготовка за маратон сърцето се ремоделира, което води до подобряване на неговата структура и функции.
Ако пък човек е тренирал на предела на своите възможности, загубил е повече време, но се е подготвил по-добре, то дори и временните патологии на сърцето, изчезват в рамките на седмица след бягането. Тези данни са потвърдени в рамките на наблюдения на хора както на възраст от 18 до 40, така и над 50 години.
Факт!
Жените са по-издръжливи от мъжете и това особено ярко се проявява на свръхдълги натоварвания. Дамите може и леко да изостават на маратонските дистанции, но на супердългите задължително ги надминават.