Легализацията на марихуаната в доста от щатите на САЩ, подтиква учените към идентифицирането на рисковете и ползите от средството.

Ново проучване показва, че мъжете изпитват по-голямо облекчение на болката от употребата на марихуаната в сравнение с жените.

Изследователите установяват, че пушенето на марихуана води до незначително намаляване на чувствителността към болка при жените.

Както може би повечето от нас е известно, марихуаната или канабисът – бяха легализирани за медицински цели в 25 американски щата и във федералния окръг Колумбия, в който е и столицата Вашингтон.

В тези щати марихуаната се препоръчва като средство за облекчаване на болка, гадене и повръщане, както и за стимулиране на апетита.

Смята се, че този ефект се постига от двата основни канабиноида в марихуаната – тетрахидрокарабинол /ТНС/ и канабидол /CBD/.

Когато става дума за облекчаване на болката обаче, изследванията върху животни показват, че въздействието на марихуаната доста се различава при двата пола, въпреки че д-р Купър отбелязва, че няма проучвания, които да установят дали това е така при хората.

С цел преодоляване на тази празнина в изследванията, екипът от учени започнал да изследва обезболяващото действие от употребата на марихуана сред 42-ма доброволци в зряла възраст – 21 мъже и 21 жени, които пушат за развлечение.

Марихуаната не намалява значително чувствителността към болка при жените

Участниците били част от двойно-сляпо, плацебо-контролирано проучване, в рамките на което трябвало да пушат или активна марихуана, съдържаща 3.56-5.60% ТНС или форма на плацебо, която не съдържала от това вещество.

Веднага след това участниците били подложени на тест за реакция към болка, който се състоял в това всеки от доброволците да си поставя ръката в студена вода – около 4 градуса, като трябвало да остане толкова време, докато вече не може да държи на болка.

Чувствителността към болка била измерена чрез това колко голям предмет може да задържи доброволецът с ръка във водата.

Изследователите открили, че мъжете, които са пушили активно марихуана имали значително намаляване на чувствителността към болка, в сравнение с мъжете, които пушили плацебо.

Въпреки това не било идентифицирано значително намаляване сред жените, които са пушили активно марихуана, в сравнение с тези, които пушели плацебо.

И при мъжете, и при жените толерантността към болка се увеличила от активната употреба на марихуана, въпреки че този ефект е по-видим при мъжете, отколкото при жените.

Екипът от учени не установил никакви различия що се отнася до злоупотребата с марихуана, и свързаната интоксикация на организма, и при мъжете, и при жените.

Коментирайки констатациите, авторите отбелязват, че тези резултати показват, че мъжете проявяват по-голямо канабис-индуцирано обезболяване в сравнение с жените.

Разликите между отделните полове, що се отнася до аналгетичния ефект на марихуаната са важно съображение, което дава основание за по-нататъшни изследвания, когато се разглеждат потенциалните терапевтични ефекти на канабиноидите за облекчаване на болката.

Д-р Купър, един от съавторите на проучването посочва, че тези заключения показват необходимостта от включването, както на мъже, така и жени в клиничните проучвания за оценка на ефективността от употреба на марихуана, тъй като въздействието може да е различно при двата пола.

У нас обаче сме още далеч от легализирането на марихуаната за медицински цели, макар че за преследването на подобни престъпления се разходва прекалено много обществен ресурс.