Болката е един от симптомите на различни заболявания и може да бъде остра, тъпа, притискаща или режеща.

Да е с ясна локализация или разсеяна, когато не може да се определи конкретно източникът на болезнени усещания.

Ако от този списък изберем най-мъчителните моменти и тези, които се смятат за проблематични от гледна точка на диагностика, тогава най-вероятно става въпрос за миогелоза.

Особено ако болките са съсредоточени в областта на шията и на раменния пояс, в мускулите на долните крайници и в гръбнака.

Последните са най-характерни за спортисти.

Причини за миогелоза

Миогелози се наричат нетърпимо болезнените уплътнения в мускулите.

Те измъчват пациента и в спокойно състояние, но при палпация още повече се усилват, предизвиквайки гримаса на болка на лицето.

Подобни възли и уплътнения на мускулната тъкан лесно се напипват с пръсти, въпреки че болката от тях може да се усеща в различни части на тялото.

Но да се определи точната причина за появата на миогелоза е доста по-трудно.

Най-известните причини за силни притискащи болки в мускулите на раменния пояс, шията и гръбнака се смятат:

• Продължителен престой в неудобна статистическа поза, най-често при работа на компютъра, която предизвиква силно напрежение;

• Преохлаждане на мускулите или престой на течение, като вероятността от развитие на миогелоза се увеличава, ако тялото в този момент е било влажно или изпотено.

• Стрес, предизвикващ продължителен спазъм на мускулатурата;

Свой принос в развитието на заболяванията на мускулите може да има и неправилната поза, предизвиквайки усложнения под формата на миогелоза.

Рискови фактори

Обуславящи фактори са и някои патологии.

Например, шийна остеохондроза и шийна мигрена, на раменния пояс и шията, сподилолистеза и херния на междупрешленните дискове.

Всички тези заболявания могат да предизвикат силно напрежение и продължителен мускулен спазъм, което се проявява под формата на силния болки.

Понякога в развитието на патологията на първи план излиза травматичният фактор, например, растежение или разкъсване на мускулите, което е свързано с прекомерни физически натоварвания и резки движения.

Продължителните натоварвания на определени групи мускули, най-често на долните крайници и на раменния пояс, могат да станат причина за миогелоза при хора, които професионално се занимават със спорт.

Но определянето на истинската причина за подобни изменения в мускулната тъкан е много трудно.

Винаги има вероятност да са въздействали едновременно няколко фактора.

Симптоми на миогелоза

Това е патология, която често не може да се установи с невъоръжено око, но за сметка на това много добре се напипва с пръсти.

За осезаем симптом на заболяването на схванатите мускули се смятат мускулните уплътнения, възли, размерът на които може да се варира.

Но рядко превишава размер на бобово зърно или на лешник.

Лечение

Задачата на диагностиката е не само откриването на зоните, в която се появява болка при натиск, но и определянето на причините, предизвикващи изменения в мускулната тъкан.

Това е необходимо за назначаването на терапия, съответстваща на съществуващото положение.

Ако вътре в мускулите се развива възпалителен процес, то това е повод да се подберат ефективни противовъзпалителни препарати и да се предотврати по-нататъшно патологично изменение на мускулната тъкан.

Ако пък пренапрежението на мускулите е предизвикано от стрес, полезно е назначаването на антидепресанти.

Но първата и основна задача е да се облекчат нетърпимите болезнени усещания.