Нов начин за борба с нечувствителните на антибиотици бактерии.

Учени откриха, че млякото на тасманийския дявол съдържа цял арсенал от антимикробни съставки, които могат да унищожат някои от най-смъртоносните бактерии и гъбични инфекции, познати на науката, сред които и златистият стафилокок.

Открито бе, че тасманийския дявол образува 6 различни вида от тези антимикробни съставки, хората синтезират само 1 от тях, и учените са успели да ги синтезират успешно в лаборатория, за да тестват тяхната ефективност срещу няколко нечувствителни на лекарства бактериални и гъбични патогени.

Когато били тествани срещу 25 различни бактериални и 6 гъбични щама, било установено, че 6 вариации на антибактериални съставки унищожават златистия стафилокок, който причинява хранителни отравяния, пневмонии, и синдром на токсичния шок, и ентерокок, който може да причини инфекции на уринарния тракт и менингит.

Съставките също унищожават Candida krusei - рядък щам гъбички, които се свързват с висока смъртност, и смъртоносните и силно заразни гъбички, наричани Cryptococcus gattii, отгоре на всичко се разпространяват и по въздушно-капков път.
Наистина е невероятно, че пептиди на тасманийския дявол унищожава мултирезистентни бактерии.

Тасманийският дявол сега е под сериозна заплаха, заради лицево туморно заболяване – силно заразен лицев рак, който затри повече от 70% от вида.

Макар че заболяването опустоши голяма част от вида през последните 2 десетилетия, сега изглежда, че тасманийският дявол започва да развива собствена резистентност към заразният рак на лицето.

И това не е единственият показател за невероятната издръжливост на австралийското животно. То се ражда без имунитет, и не развива такъв, докато не стане на около 90 дни. И някак оцелява в торбата на майка си, която изобилства от всякакви бактерии.

Изследователите все още не са съвсем сигурни как малките и слабите бебета с липсваща имунна система могат да оцеляват в такава среда, но антимикробните пептиди в тяхното майчино мляко и които покриват майчината торбичка, може би са ключа.

Когато учените сканирали генома на тасманийския дявол и анализирали молекулярната структура на млякото, открили 6 натурални антимикробни пептиди от семейството на кателицинидите, които са от 3 до 6 пъти по-ефективни срещу широк кръг гъбични инфекции, в сравнение с антигъбичните препарати.

2 вида пептиди се откроиха, като особено ефективни при унищожаването на бактерии, които предизвикват инфекции при човека.

От 6 характеризирани кателицидини, тези 2 пептида се отличиха с най-широк спектър антибактериална активност и могат да унищожават проблемните за човека патогени.

Що се отнася до резистентните на антибиотици инфекции, се очаква да стават причина за смъртта на все повече хора по света, и дори да надминат раковите заболявания.

И затова е необходимо разрешение на този проблем, и то много бързо. Сега учените изследват дали синтетичният вариант на тези пептиди може да се използва безопасно за човека.

Тези пептиди унищожават супербактериите, това означава, че в бъдеще могат да се разработят нови антибиотици от тях.
Следващата стъпка на настоящото проучване е да се изследва дали тези пептиди имат антитуморен потенциал.

Щом унищожават супербактериите, може и да разрушават и лицевите тумори, които са истинска заплаха за оцеляването на тасманийския дявол като вид.

Като заключение можем да отбележим, че изследването е все още в начална фаза, и не е известно дали изобщо ще е възможно синтезираните пептиди аналогични на тези на млякото на тасманийския дявол ще бъдат безопасни за човека.