Китениците и губерите създават невероятно усещане за уют и топлина у дома през студените зимни месеци.

Вълнените материи препятстват загубата на топлина от стените и мебелите, затова и в миналото са били задължителна част от есенно-зимния интериор на всеки български дом.

Но сякаш вече не се вписват в модерното обзавеждане .

Незаменимото усещане за уют, което създават, е причина много български домакинства да продължават да ги предпочитат.

Въпреки изброените по-горе предимства, китениците и губерите имат един съществен недостатък.

Абсорбират голяма част от праха в жилищните помещения, заедно с всички токсични вещества в него, което ги превръща в сериозна заплаха за здравето.

Вълнените тъкани абсорбират значителна част от вредни вещества, които се отделят във въздуха в помещенията при отоплението на твърдо гориво.

Това е и идеалната среда за размножаването на акари – невидими с просто око паразити, чиито изпражнения, предизвикват алергични реакции, и които се хранят с мъртви кожни клетки.

Проблемът всъщност при вълнените тъкани не е, че задържат прах, а че се перат рядко и некачествено.

Прането на китеници и губери е истинско предизвикателство, а също и проветряването, тъй като са прекалено тежки и обемисти.

С цел ограничаване на популацията на тези миниатюрни паразити китениците и губерите трябва да се перат поне 2 пъти годишно.

Вероятно ще си кажете „Защо да ги пера, след като през пролетта ги прибирам в гардероба? Не е ли добре само есента, както досега?“

Мръсните китеници и губери, макар и в гардероба или под леглото, продължават да допринасят за влошаване на качеството на въздуха в жилищните помещения, с праха, който отделят.

Редовното и най-вече качественото пране на вълнените тъкани е превенция срещу алергии в детска възраст. Профилактиката е особено важна, ако в семейството някой страда от алергично заболяване.

Това означава, че и децата са предразположени към всякакъв вид алергии.

В ранна възраст имунитетът все още не се е оформил напълно, затова средата, в която децата прекарват по-голямата част от времето си, не трябва да предразполага към развитие на алергии.

Честото кихане също е един от признаците, че популацията на акарите във вашия дом е значително над допустимите норми.

Ако не бъдат взети мерки за ограничаване на тези микроскопични кърлежи, с течение на времето е възможно развитие на хронична хрема с алергичен произход.

Освен задължителното пране 2 пъти годишно, вълнените тъкани, които се използват като покривки за мебели и за завивки, трябва да се проветряват при всяка възможност, особено през зимните месеци.

Още повече, че в най-студените зимни дни предпочитаме да не отваряме прозорците, за да не увеличим сметките за ток и отопление.

Това е неправилно, тъй като концентрацията на фини прахови частици, и заедно с тях и на акарите, нараства значително.

Най-големият враг на тези микроскопични кърлежи са ултравиолетовите лъчи, затова при всяка възможност трябва да се проветряват, по възможност на слънце.

Най-унищожително на акарите действа силното обедно слънце.

Вълнените тъкани могат да се превърнат и в разпространител на гъбички, тъй като задържат топлина и влага.

Обикновено гъбичните инфекции засягат най-често хора с отслабен имунитет, най-често поради скрито протичащи хронични заболявания.

Но понякога гъбичните щамове са много агресивни и лесно могат да засегнат, дори и здрави хора.

В такива случаи непраните китеници и губери се превръщат в разпространител на гъбични инфекции, тъй като са прекрасна среда за размножаване на тези микроорганизми.

Заключение

Китеници, килими, губери, вълнени, одеяла трябва да се перат най-малко 2 пъти годишно и при всяка възможност да се проветряват, по възможност на слънце.