Тази мисъл как да се разпореждаме с времето, може промени коренно днешният ни ден. Просто, както всичко гениално!
Нашите възможности всъщност са ограничени.

Как да успяваме във всичко? Колкото и странно да звучи, отговорът е никак.

Да, не сте прочели погрешно, по никакъв начин не можете да успявате във всичко. Днес светът ни убеждава, че ограничения не съществуват.

Рекламата ни съветва да вземаме от живота всичко, да извличаме от момента максимума и да вярваме, че невъзможното е възможно.

И всяка отделна идея има определен смисъл, но всичко взето заедно се превръща в нагла лъжа.
Ограничени сме откъм времето, физиологическите потребности, генетиката, екологическите и политическите условия и прочие.

Игнорирането на всичко това е глупаво, дори опасно, тъй като обратната страна на вечното напрежение и животът на максимум са психическите разстройства, ни повече ни по-малко.

Затова в противовес на твърденията за могъществото на човека, днес ще си поговорим за 2 безспорни ограничения.

1. Време

Много хора днес се оплакват, че дори не успяват да свършат със служебните си задължения навреме, налага им да се да остават минимум по няколко часа, а много им се иска да си тръгнат, когато им изтича работният ден, защото у дома ги чака семейството им.

И съответно търсят начин как по-правилно да си управляват времето.

За пример, ще вземем 30-годишната Елена, която се сблъсква с този проблем.

На първо място, трябва да изясним какво влиза в нейните задължения – провеждане на обучения, оценка на персонала, разработване на нов проект по внедряване на уеббинари в онлайн пространството – около 70 онлайн магазина, организация на корпоративния живот.

Дневно разписание:

• 9:00 – 9:30 – събрание с ръководството;
• 11:00 – 17:00 – всекидневен тренинг с персонала – плюс подготовка преди и след него по 30 минути.

Да спрем до тук! Това е достатъчно да разберем, че проблемът не е в управлението на времето, а в това, че събранието и тренингът заемат 90% от работното ѝ време. Това е много нагледен пример за грешка, която често правим.

В денонощието има 24 часа, в 1 час – 60 минути, а в 1 минута – 60 секунди. Това е всичко. Когато денят приключи, не е по силите ни да разтегляме времето.

Физиологични потребности

Първото ниво на потребности според пирамидата на Маслоу са физиологичните – сън, вода, храна, въздух. Какво означава това в рамките на казаното по-горе? Енергията, която получаваме, за да изразходим впоследствие.

При всяко наше движение се губи определено количество енергия. И това всъщност е ограничението ни.

Ако енергията не стига, когато не сме се наспали и сме претоварени, нашият организъм предпочита да не изпълни поредната задача, а просто да бездейства – например, безцелно да сърфира из социалните мрежи.

Основният проблем е, че измерването на нивото на енергията е трудно, още повече, че всеки човешки организъм функционира по различен начин.

На някои им стига и 5 часа сън, за да се възстановят, други пък се чувстват добре само след пълноценен 8-часов отдих. На хората с бърз метаболизъм им трябват повече калории, за да се чувстват бодри. Така че универсални рецепти няма, само станали популярни препоръки:

• Повече движение;
• Лягане в 22 часа;
• Разходки на чист въздух;
• Масаж и дихателни практики;

Как обаче да отчитаме тези ограничения?

Това се постига чрез водене на дневник с всички дейности, които ни отнемат от енергията.