Победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ изненада всички. Всичко го смятаха за твърде арогантен, груб, самовлюбен, дори за политик.

Но се оказва – тези качества не пречат на успеха пред публика. Психолози се опитаха да се ориентират в този парадокс.
В голямата политика личността изначално играе голяма роля.

Ние вярваме, че човек облечен във власт, трябва да е достоен за нея. Демокрацията затова и съществува – за да избира достойните. Но на практика се оказва, че тъмните черти на личността най-често са в съседство с успеха.

На изборите в САЩ двамата кандидати получиха приблизително по равно „развалени домати“. Тръмп беше обвиняван в расизъм, припомняха оскърбителните му изказвания по адрес на жените, шегуваха се с неговата прическа.

Клинтън също си заслужи репутацията на цинична и лицемерна политикантка. Но именно тези хора се озоваха на върха. Има ли за това някакво обяснение?

Формулата на народната любов

Много научни журналисти и психолози се опитват да разберат, кои черти на тези двама души ги правят едновременно привлекателни и отблъскващи, като политици.

С цел установяване на причината за парадокса кандидатите били анализирани с помощта на известния тест „Голямата петорка“, който активно се използва от специалистите по подбор на персонал и училищните психолози.

Профилът на теста, както може да се разбере от неговото название, включва 5 показателя – екстравертност – колко сте общителни, доброжелателност – готови ли сте да помогнете на другите, добросъвестност – доколко отговорно подхождате към това какво правите и как живеете, невротизъм – до колко сте емоционално устойчиви, и откритост към новия опит.

Но този метод неведнъж е подлаган на критика – и по-точно Петорката не може да определи склонността на човека към антисоциално поведение – например, към лъжа и двуличие.

Умението да предразполагаш хората към себе си, да заслужаваш тяхното доверие и след това да ги зарязваш, когато ти е изгодно е класическа тактика на социопатите.

Недостигащият показател честност – склонност към измама, го има в теста HEXACO. Канадски психолози с помощта на група експерти тествали двамата кандидати и открили у тях двамата черти, които се отнасят към тъмната Триада – нарцисизъм, психопатия, маккиавелизъм.

„И двамата са добри“

Според изследователите, ниските показатели по скалата „честност-скромност“ означава, че човек е склонен да манипулира другите, да ги експлоатира, да се чувства като много важен и незаменим, да нарушава нормите за поведение заради собствената си изгода.

Съчетанието на другите 2 черти показва колко добре е човек способен да скрива своите истински намерения и какви методи да използва за постигането на целите си. Именно общото съчетание определя, ще стане ли човек уличен изнудвач, успешен борсов спекулант или политик.

Хилари Клинтън получила ниски оценки в категорията „честност-скромност“ и „емоционалност“, което позволява да се предположи, че „има някои черти на макиавелисткия тип“.

Доналд Тръмп се оказал още по-близо до този тип – него изследователите оценяват като недобросъвестен, недоброжелателен и нескромен.

Неговият личностен рейтинг повече съответства на типа психопат и нарцис. Такива антисоциални черти предизвикват наистина недоумение, защо Тръмп се подкрепя от толкова много американци.

„Силните хора винаги са малко груби“

Отчитайки крайният антисоциален характер на личността на Тръмп, как той успява да постигне такова признание?

Един от възможните варианти е, че хората не го възприемат като човек, с когото ще си имат работа през живота си, а като пример за успешен човек, който е способен да постига целите.

Дори и избирателите, които гласували за Клинтън, не се срамували да признаят, че самите те биха искали да приличат на Тръмп.