Състоянието, в резултат на което растежът на плода спира и настъпва неговата вътреутробна гибел, наричат нежизнеспособна или неразвиваща се бременност.

Тази патология в периода на гестация се смята за една от формите на неизносване. При неразвиваща се бременност детето загива в майчината утроба, но не излиза от маточната кухина.

Безжизненият плод може да се намира в матката достатъчно дълго и без лекарска намеса да не я напусне. При спонтанен аборт плодното яйце се изгонва от маточната кухина със съпътстваща симптоматика.

Причини за неразвиваща се бременност

От неизносване не е застрахована нито една жена. Настъпването на неразвиваща се бременност може да се случи във всеки триместър, при всякаква възраст на бъдещата майка.

След 40-годишна възраст рискът от неизносване нараства до 40%. Причините, повлияващи на замирането на развитието на ембриона могат да са няколко. Най-често това са генетични патологии несъвместими с живота на плода. Но се определят само от специалист – гинеколог или генетик.

Сред най-разпространените фактори, предизвикващи вътреутробната гибел на плода се смятат – генетичните нарушения, инфекциозни заболявания, имунологично отхвърляне на плода, ендокринни патологии на майката, работа в тежки или в токсични производства.

Ако замирането на бременността се случи 2 повече пъти подред, се говори за обичаен спонтанен аборт.

Но дори и няколко неизносвания съвсем не изключват възможността за раждане на здраво дете. Необходимо е да се изяснят обстоятелствата около случващото се и бъдещите родители да не отчайват.

Симптоми на неразвиваща се бременност

В началото на гестационния срок, в 1-ви триместър отличителни особености на неразвиващата бременност се смятат притъпяване на индивидуалната чувствителност, характерна за повечето жени, очакващи дете:

• На практика изчезва набъбването на гърдите – 2-те гърди стават меки;
• Намаляват пристъпите на гадене, повръщане и други признаци на ранна токсикоза;
• Намалява честотата на позивите за повръщане;
• Притъпява се обонянието за остри миризми;
• Понижава се и на практика изчезва сънливостта и слабостта;

За 1-ви триместър са критични първите 3-4 седмици от гестацията, когато оплодената яйцеклетка се закрепва за стената на матката, в 8-11 седмица продължават да се формират много жизнено важни системи – храносмилателна, костна, пикочно-полова и др., образува се пъпната връв. В тези периоди генетичните проблеми се проявяват в пълна степен, което се води до сериозни последствия.

Но не всяка бременна жена обръща внимание на такива незначителни промени в състоянието си. Поради тази причина настъпва гибел на ембриона, която не се установява веднага.

За известен период от време жените не се и досещат за случващото се. По време на гинекологичен преглед се установява разминаване в сроковете на гестацията и размерите на матката. За да се удостовери, че разминаването не е предизвикано от вътреутробната гибел на ембриона или на плода, се назначава ултразвуково изследване.

Опасен признак на неразвиваща се бременност – това са цапащите влагалищни секрети с розово-кафяв цвят, болки в долната част на корема и промяна в тонуса на матката.

Окончателната присъда за наличие на неразвиваща се бременност ще бъде произнесен на ултразвуково изследване. Липсата на сърцебиене се определя в 5-6 седмица, деформирано, често празно, плодно яйце и несъответствие на резултатите от ултразвука с гестационния срок.

Повторна ултразвукова диагностика може да бъде назначена след седмица за изключване на грешки с установяване на точна диагноза.