Доброкачественото разрастване на мускулните влакна в маточната кухина преследва жените от 30 до 50 години, но в последно време патологията „подмладява“.

Заболяването е свързано с хормонални нарушения, а именно с излишъкът на естрогени. Въпреки застрашителното название, миомата се лекува с традиционни медикаментозни средства в съчетание с народни такива.

Опитът на фитотерапията доказва, че лечението на миома с невен и други билки е ефективно и заслужава доверие.

Лечението на миома на матката с невен – силата на природата в малко цвете

Лечението на заболявания на женската полова система, в това число миома на матката се практикува от началото на 20-тото столетие.

Във времената, когато за синтетични хормонални препарати и антибиотици, дори не са се сещали на помощ на лечителите дошло растението с ярко оранжеви съцветия.

Основното му терапевтично действие се състои в следното:

• Противовъзпалителен ефект – качествената терапия на първо място осигурява отстраняване на възпалителните процеси. И след успокояването им новообразуванието значително намалява размерите си.
• Антисептично и противомикробно средство. Действието му е подобно на силни антибиотици, постоянно атакуващи източниците на инфекциите.
• Диуретично, жлъчегонно и мощно прочистващо кръвта действие на настоите от цветовете помага за възстановяване на имунната система.
• Противотуморният механизъм на въздействие на веществата, съдържащи се в растението, показва положителен ефект в борбата с раковите клетки. Лечението на миома с невен показва резултати още месец след началото.

В нетрадиционната медицина невенът се смята за еликсир срещу почти всички болежки.

Не трябва да се пренебрегва народната мъдрост, но лечението с тази билка при миома следва да се прилага в съчетание с медикаментозни препарати. Комплексният подход ще осигури бързо и пълно изцеление.

Лечение на миома с невен – способи

Предполага се използването на следните форми:

• Вътрешна употреба – настои, фиточайове;
• Вани;
• Аптечни вагинални свещи;
• Тампони;

Лечението трябва да включва максимум варианти за въздействие върху огнището на възпалението, и следва да се отчита фактът, че всички фитопрепарати имат ефекта на натрупването, затова ако първите подобрения за осезаеми, не е нужно да се спира употребата им. Само с изминаването на повече време може да се говори за положителна тенденция.

Рецепти

Най-простият вариант – билков чай

Вечер 1 супена лъжица изсушени цветчета от невен се заливат с чаша вряла вода. Сутрин се пие настойка 30 минути преди закуска. Курсът е един месец, след това се спира за 2 седмици. Повтаря се за закрепване на резултата.

Настойка:
Цветчетата се заливат с разреден спирт – 70%, в съотношение 1 към 10. Оставят се да престоят на тъмно място, в съд с плътен капак за 8-10 дни. След това се прецежда. Приемат се по 15 капки 3-4 пъти на ден преди хранене. Курсът на лечение, както и с чая, е един месец.

Вани и спринцоване

Приготвят се по обща рецепта – 2 супени лъжици изсушени цветове се заливат с 2 литра вряла вода. Оставя се да изстине до 39-40 градуса. Лечението на миомата с невен в този случай е чрез дълбокото проникване на активните вещества в тъканите.

Противопоказания

Лечението с невен е добро с това, че включва максимум ползи и минимум противопоказания на достъпна цена.

Не трябва да се провежда терапия, ако е:

• Понижено артериалното налягане;
• Възможна е алергична реакция;

Терапията с невен ще е по-ефективна, ако се използват и други билки освен невена, но е необходима консултация с акушер-гинеколог.