Синдромът на внезапната детска смърт стана по-разбираем за учените.

В редица случаи са виновни аномалии в развитието на мозъка, които пречат на бебето да се завърти навреме и така да го предотврати задушаване.

Международен екип учени под ръководството на изследователи от Университета на Аделаида успя да придобие по-ясна представа за необяснимата смърт на много бебета.

Една от най-сложните загадки на съвременната медицина.

Ежегодно от т.нар. синдром на внезапна детска смърт /СВДС/ по света загиват хиляди външно абсолютно здрави деца.

Например, в САЩ умират около 3500 бебета.

Този синдром се нарича още и смърт в люлката

СВДС е включен в международната класификация на заболяванията през 1975 г., а изучаването му започва 15 години преди това.

Изследователите отбелязват факторите, които корелират със синдрома: спане по корем, твърде меко легло, влошено здраве на майката, тежко раждане, проблеми при вътреутробното развитие.

Най-много рискуват децата до 6 месеца, на тях се падат 90% от всички случаи.

Известно е, че гибелта настъпва от спиране на дишането, но точните причини за смъртта на бебета досега не са установени.

При друго изследване учени от Университета на Аделаида определили пороците на развитие на мозъка при бебетата, особено при недоносените деца и момченцата.

Тези фактори за първи път били пряко свързани със случаи на внезапна детска смърт

Една от причините, поради които случаите на СВДС са толкова страшни за родителите, е, че смъртта често се случва без каквито и да е ранни предвестници.

Учените използвали проби от продълговатия мозък на 76 бебета, починали на възраст до 1 година.

55 от бебета починали от СВДС, останалите от хронични и внезапно развиващи се заболявания или хипоксии.

С помощта на метода авторадиография учените установили, че при децата, починали от СВДС, бил нарушен механизмът на свързване на субстанциите Р с рецептора NK1R.

Субстанцията Р – това е невропептид, присъстващ в главния и в гръбначния мозък, част от нервната система и щитовидната жлеза, в кожата и мускулите.

Влияе на разширяването на кръвоносните съдове, предизвиква съкращение на гладката мускулатура и отговаря за предаване на импулсите на болка.

Например кожните клетки на голия къртичест плъх са лишени от субстанцията Р, затова и гризачът не усеща порязвания и изгаряния.

Но след инжектиране на невропептида болезнените усещания се появяват

При останалите деца подобни нарушения не били установени.

Учените са убедени, че тези аномалии на развитието на областите в мозъка, контролиращите движения на главата и шията, дишането и сърцебиенето се дължат на спането по корем.

Въпреки че истинската причина на СВДС все още не е определена, много изследвания показват, че в част от случаите децата се оказвали не напълно здрави преди смъртта.

Тези деца имат някаква уязвимост, която ги излага на риск.

Сега учените установяват значителни отклонения в ключови области на мозъчния ствол при децата, особено в зоните, които контролират дишането, а също и движенията на главата и шията.

Тази аномалия е пряко свързана със случаите на СВДС.

Субстанцията Р и неврорецепторите NK1R играят критична роля за контрола на мозъка върху дихателната система, системата на кръвообращението, и реакция на тялото на хипоксия.

Мозъкът на бебето с такива отклонения невинаги е способен да създаде двигателна реакция на застрашаващите живота моменти, затова и се смята, че спането по корем трябва да се избягва.