Както е известно тетрахидрокарабинолът – ТНС, е основна психоактивна съставка на марихуаната, която е причината за промяна в умствените възприятия, в резултат на въздействието, но точните механизми, които предизвикват тези промени не бяха известни, поне досега.

Но с ново проучване учените сглобиха най-ясната картина към днешна дата как ТНС се свързва със специфичен канабиноиден рецептор в мозъка, вследствие на което възникват и промените, свързвани с употребата на марихуана.

Изследователите разкриват как разкриват структурата на канабиноиден рецептор 1 – СВ1, който присъства на повърхността на много от нервите в мозъка.

Използвайки информацията, за да създадат ЗД модел на рецептор, екипът от учени дават представа как ТНС и синтетичните канабиноиди се свързват с рецептора.

Авторите на проучването казват, че тяхното откритие може да ускори разработването на нови лекарства на основата на марихуаната, както и да помогне за по-доброто разбиране на рисковете от употребата на средството.

Макар и марихуаната да остава най-често употребяваният лек наркотик у нас, в доста държави вече започна легализация – на първо място за медицински цели и след това вече за лична употреба, като средство за отпускане, развлечение и забавление.

С предвижданото нарастване на употребата на лекия наркотик, изследването вярват, че е все по-важно да се разбира възможно най-пълно как активните съставки на марихуаната действат на тялото.

Разнищеният СВ1 рецептор

Този рецептор е основната цел на ТНС и на синтетичните канабиноиди – изкуствени субстанции, които имитират въздействието на тетрахидрокарабинола.

Екипът от учени, провеждащ настоящето изследване, се е фокусирал да разбере повече за структурата на този рецептор и как реагира с различните молекули.

Има нужда да се разбере как молекулите като ТНС и синтетичните канабиноиди взаимодействат с рецептора, и по-точно от кой момент се налага оказването на спешна медицинска помощ на хора, които употребяват синтетични наркотици.

Изследователите синтезирали АМ6538 – молекула, за която е известно, че плътно се свързва и стабилизира СВ1, като се прилага върху същия, който я свързва с определящата структура на рецептора.

Със създаването на 3Д-модела на СВ1, екипът получи по-детайлна представа как ТНС и синтетичните канабиноиди работят с рецептора, предизвиквайки умствените промени – в поведение и настроение.

Изследователите отново изтъкват, че тяхното откритие може да помогне за разработването на лекарства на основата на субстанцията, може би да разреши някои от проблемите, които се повдигат с някои от тези медикаменти.

Например, авторите посочват, че препарати на основата на марихуана в миналото са били разработвани за лечение на затлъстяване, но макар и да били ефективни срещу трупането на излишни килограми, били открити молекули в потенциалните лекарства, които предизвикват депресия, тревожност и мисли за самоубийство.

Изследователите са очаровани как възможните промени в ТНС или синтетичните субстанции могат да доведат до много различни проявления.

Сега вече е налична структурата на рецептора СВ1, и сега вече имаме представа как промените в структурата на субстанцията могат да повлияят на рецептора.

В допълнение, изследователите казват, че моделът на СВ1 може да помогне за създаването на много по-ясна представа, свързвани с употребата на синтетични канабиноиди.

Трябва да се разбира как марихуаната въздейства на човека, и то не просто да се разбира, а е нужно да е максимално добре. И макар и да се използва с терапевтична цел, а също и за забавление, трябва да знае, че може и да бъде много опасна.